Ankara'daki özel hastane örnekleri üzerinden ameliyathane ünitelerinin yeşil bina kriterleri açısından incelenmesi
Evaluation criteria in terms of green buildings for operating units through the examples of private hospital in Ankara
  1. Tez No: 431107
  2. Yazar: ARZU YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde çevresel koşulların giderek kötüleşmesi, fosil tabanlı enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması nedeniyle artan ekonomik sorunlar, farklı işlevleri ve ihtiyaçları içeren hastane binaları için de enerji verimliliğini, bina yapım ve işletim maliyetini düşürmeyi ve doğaya daha az karbon salınımı yapan, çevre ile uyumlu hastane binalarının tasarlanmasına yönelik çalışmaları gündeme getirmektedir. İnsan sağlığı ve konforu açısından dikkatli tasarlanması gereken hastane binalarında enerji tüketimi ve yeşil kriterler günümüzde tasarım, yapım ve kullanım aşamalarında gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Enerji verimliliği açısından mümkün olabildiği kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması, binanın, binayı oluşturan sistemlerin tasarımı, yapımı ve kullanımı evrelerinde enerjinin korunması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik önlemlerin alınması amaçlanmaktadır. Ancak hastanelerde hasta, hasta yakınları ve personel için gerekli konfor ihtiyaçları nedeniyle, enerji verimliliğine yönelik çalışmalar genellikle kısıtlı kalmaktadır. Enerji verimliliğine yönelik yayınlanan yönetmelikler, ulusal ve uluslararası standartlar incelediğinde ise, doğrudan sağlık binalarına ait herhangi bir ayrım veya çalışma yapılamadığı; konut, ofis ve benzeri binalar için düzenlenen mevcut standartlar üzerinden değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir. Belirtilen değerlendirmelerin çoğu mekanik sistemlerin verimliliği ile sınırlı kalmaktadır. Ancak hastane binalarının ihtiyaçları doğrultusunda sürekli güncellenen yönetmelikler, hastanelerin mimari tasarımı ve devamında diğer sistemlerin mimariye entegrasyonunun önemini arttırmaktadır. Çalışma kapsamında özel hastaneler bünyesindeki mimari ve mekanik sistem açısından diğer ünitelerden daha karmaşık yapıya sahip olan ameliyathane üniteleri, uluslararası yeşil hastane sertifika sistemleri ve standartların incelenmesi sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda; yeşil bina/ hastane tasarım kriterleri açısından incelenmiş, örnekler üzerinden değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The economic problems caused by the deteriorating environmental conditions and depleting natural energy resources has raised the issue of hospital buildings which has different functions and necessities that are compatible with nature, that cause less carbon emission, and reduce energy costs. Green features have become crucial especially in the design, construction and occupancy phases of hospital buildings which have to be carefully designed regarding energy use, human health and comfort. It is aimed to take precautions about saving the energy used and making use of renewable energy sources as much as possible for the approach of efficiency of energy. However, because of essential comfort needs of patients, their relatives and staff in the hospitals, studies about energy productivity are limited. When the regulations relating to energy efficiency, or standards both national and international are evaluated it is seen that they are not correlate directly to hospital building they are made through existing standards for residential, office or similar buildings. These evaluations are limited with the productivity of mechanical systems. Nevertheless, regulations, which are updated continuously according to the needs of hospital buildings, increase the importance of hospital architectural design and the integration of other systems into architecture. In this context, the surgery units which have more complicated features according to architectural and mechanical systems have been studied in terms of the data derived from the international green hospital certification systems and standards according to green building/hospital criteria and made evaluations through examples.