Bolu ili Seben ilçesi Dedeler Köyü Cuma Camii restorasyon önerisi
A restoration proposal for the friday mosque in Bolu, Seben, Dedeler village
- Tez No: 431112
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışma Bolu İli Seben İlçesi Dedeler Köyünde yer alan Dedeler Köyü Cuma Camii'ni konu etmektedir. Çalışmanın amacı kırsal dini mimari örneklerinden olan caminin mimari kimliğini bozmadan korunması, rölövesinin hazırlanarak mevcut durumunun belgelenmesi, restitüsyon çalışmasının yapılarak özgün halinin belirlenmesi ve restitüsyon bulguları doğrultusunda restorasyon önerisi getirilmesidir. Bu çalışmada Dedeler Köyü Cuma Camii'nin mevcut durumunun belgelenmesi için yerinde tespit ve analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda yapının rölöveleri hazırlanarak, malzeme, değişim ve bozulma analizleri çizimler ve tablolar yardımıyla anlatılmıştır. Cuma Camii ile benzer özellik gösteren yapılar incelenerek, yapılardan elde edilen veriler doğrultusunda tablolar hazırlanmış ve yapının restitüsyon analizleri ile restitüsyon çizimleri hazırlanmıştır. Restitüsyon bulguları baz alınarak yapıya uygulanacak müdahaleler değerlendirilmiş, değerlendirmeler sonucunda müdahale analiz çizimleri yapılmış, yapılan tespit ve analiz çalışması sonucunda yapının korunmasına yönelik restorasyon önerisi hazırlanmıştır. Koruma projelerinin hazırlanması ile kırsalda yer alan diğer dini mimari yapı örneklerinin hak ettikleri önemi görmeleri ve kırsal mimarinin geçirdiği tarihsel sürecin anlaşılmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the Friday Mosque located in Bolu, Seben, Dedeler Village. Aims of this study are to preserve the mosque, which exemplifies the rural religious architecture, without hindrance to its architectural identity; to document its current condition by preparing its measured survey; to detect its original condition by the help of the restitution analysis; and to develop restoration suggestions by using the data obtained from the restitution inventions. In this study, in situ observation and analysis methods were used in order to document the current condition of the mosque. Within this context, measured survey project of the mosque has been prepared, material analysis, changes and deterioration analysis were explained by means of drawings and tables. In addition, similar historic buildings which are similar to the Friday Mosque have been examined, and the data obtained from the comparative analysis has been used to develop the tables and restitution analysis and finally restitution drawings of the mosque have been prepared. Using the data obtained from the restitution inventions, interventions that are to be applied have been evaluated, and by using those evaluations intervention analysis drawings have been prepared, and finally as a result of the detection and analysis studies, restoration proposals have been prepared in order to preserve the building. Thus, by means of the preparation of the preservation projects, it is aimed to attach necessary importance to other rural religious architectural building examples and contribute to understanding the historical process of rural architecture.