Uzlaşık çok ölçütlü karar verme yöntemleri kullanılarak TCDD yatırım projelerinin sıralanması
The ranking of TCDD investment projects by using compromise multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 431123
  2. Yazar: OSMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Karar vermenin zor ve riskli olduğu en önemli alanlardan birisi yatırım kararlarıdır. Karar vericiler projeleri değerlendirirken birden fazla alternatifi ve değerlendirme kriterini dikkate alarak en uygun alternatifi seçmek durumundadır. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının (TCDD) yük taşıma kapasitesi yüksek olan Organize Sanayi Bölgesi (OSB), fabrika, tesis vb. 78 yere planladığı demiryolu bağlantısı (iltisak hattı) için bir önceliklendirme yapılmıştır. Çalışma iki alternatifli olarak yapılmıştır. 1. alternatifte; demiryolu bağlantılarının değerlendirilmesinde kullanılan kriterler; CRITIC (CRiteria Importance Through Intercriteria Correlation), Standart Sapma (Standard Deviation-SD) ve Ortalama Ağırlık (Mean Weight- MW) gibi üç farklı kriter ağırlıklandırma yöntemi ile ağırlıklandırılmıştır. Çok Ölçütlü Karar Verme (ÇÖKV) metotlarından TOPSIS ve VIKOR yöntemi uygulanarak bu 78 yer için altı farklı öncelik sırası belirlenmiştir. Belirlenen sıralamalar bir veri birleştirme yöntemi olarak bilinen Borda Sayım Metodu ile birleştirilerek bütünleşik tek bir sıralama elde edilmiştir. 2. alternatifte; 1. alternatiften farklı olarak CRIRTIC, SD ve MW yöntemleriyle hesaplanan kriter ağırlıkları birleştirilerek tek kriter ağırlığı dikkate alınmıştır. Borda Sayım Metoduna göre elde edilen iki alternatifin sıralamaları, Spearman Sıralama Korelasyon Katsayısı (SSKK) yöntemine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investment decisions are one of the most important decision-making areas that are difficult and risky. Decision-makers should take multiple alternatives and evaluation criteria into account during project evaluation for the optimum alternative. In this study, a prioritization application for 78 alternative railway line connection projects planned by the Republic of Turkey State Railways (TCDD) to nodes like Organized Industrial Zone (OSB), factory, plant etc. that are carrying high load capacity has been made. Two alternatives were used in this study. In the first alternative, the criteria used in the evaluation of the rail lines were weighted by three different criteria weighting methods such as CRITIC (CRiteria Importance Through Intercriteria Correlation), Standard Deviation (SD) and Mean Weight (MW). Six different priority orders are determined for 78 railway line projects by the application of TOPSIS and VIKOR Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. After the application of Borda Count Data Fusion Technique, an integrated ranking has been obtained by combining all the rankings derived. In the second alternative, unlike the first alternative, only one criteria weight was considered which is a combination of CRITIC, SD and MW criteria weights. The ranking of two alternatives, which were obtained by Borda Count Data Fusion Technique, were compared by Spearman's Rank Correlation Coefficient (SRCC).