Sodyum amidoboranın sıvı-hal kimyasal yöntem ile sentezi ve termal dehidrojenasyonu
Synthesis of sodium amidoborane by wet chemical method and its thermal dehydrogenation
  1. Tez No: 431122
  2. Yazar: MERVE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Metal amidoboranlardan kütlece %9 hidrojen içeriğiyle sodyum amidoboranın (NaNH2BH3) alternatif H2 kaynağı olarak kullanılabilirliğinin araştırıldığı bu çalışmanın ilk aşamasında, amonyak boran (NH3BH3) ve 2 farklı saflıkta (%70 ve %95) sodyum hidrür (NaH) ile düşük sıcaklıklarda (0°C ve 20°C) sıvı-hal kimyasal yöntem ile sodyum amidoboran sentezlenmiştir. Yapılan sıvı-hal kimyasal sentez deneyleri sonucunda, 0°C çalışma sıcaklığının ve %95 saflıktaki NaH bileşeninin, sodyum amidoboran sentezi için daha uygun olduğu görülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında ise sentezlenen NaNH2BH3 örneklerinin termolizi ile H2 üretimi üzerine sıcaklığın (110, 200 ve 300°C) etkisi incelenmiş ve % H2 üretim verimleri belirlenmiştir. Sentezlenen sodyum amidoboran ve termoliz ürünlerinin karakterizasyonu, GC-MS, FTIR ve hacimsel ölçümler ile belirlenmiştir. %95 saflıkta NaH kullanılarak sentezlenen sodyum amidoboranların 110, 200 ve 300°C sıcaklıklarında gerçekleştirilen termoliz deneyleri sonucunda sırasıyla %24, %52 ve %75,3 oranında hidrojen üretim verimleri elde edilmiş ve termoliz sıcaklığının verimi etkilediği anlaşılmıştır. %70 saflıkta NaH kullanılarak sentezlenen sodyum amidoboranların 110, 200 ve 300°C sıcaklıklarında gerçekleştirilen termoliz deneyleri sonucunda ise sırasıyla %73,6, %90,5 ve %62 oranında hidrojen üretim verimleri elde edilmiş ve termoliz süresinin verim üzerinde etkisi olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise aynı sıcaklıklarda (110, 200 ve 300°C) amonyak boranın da termolizi çalışılmış, teorik olarak 3 mol H2 baz alınarak sırasıyla %44,6, %52,8 ve %100,8 oranında H2 üretim verimleri elde edilmiş ve sıcaklığın termoliz veriminde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this report, the availability of sodium amidoborane (NaNH2BH3) with 9 wt% H2 content, which is one of the metal amidoboranes, was investigated as an alternative hydrogen source. In the first stage of this study, sodium amidoborane was obtained from wetchemical interaction between ammonia borane (NH3BH3) and sodium hydrides (NaH) with 2 different purity (70% and 95%) at low temperatures (0°C and 20°C). As a result of wetchemical synthesis experiments, operation temperature at 0°C and NaH component with 95% purity were observed to be more suitable for sodium amidoborane synthesis. In the second stage of this study, the effect of temperature (110, 200 and 300°C) on hydrogen generation was investigated with the thermolysis of synthesized NaNH2BH3 samples and % yields of hydrogen generation were determined. Characterizations of synthesized sodium amidoborane and thermolysis products were analyzed by Gas Chromatograph (GC) – Mass Spectrometer (MS), Fourier Transform Infrared Radiation (FTIR) and volumetric measurements. Yields of hydrogen generation were obtained as 24%, 52% and 75,3%, respectively, by test results of the thermolysis of sodium amidoborane, which is synthesized by using NaH of 95% purity, at 110, 200 and 300°C, respectively and it was understood that the temperature of thermolysis affects the yield. The yields of hydrogen generation were obtained as 73,6%, 90,5% and 62%, respectively, by test results of the thermolysis of sodium amidoborane, which is synthesized by using NaH of 70% purity, at 110, 200 and 300°C, respectively and it was understood that the period of thermolysis has an effect on the yield. In the last stage of this study, the thermolysis of ammonia borane was studied at the same temperatures (110, 200 and 300°C), the yields of hydrogen generation were obtained as 44,6%, 52,8% and 100,8%, respectively, by theoretically 3 moles H2 and it was deduced that temperature affects the yield of thermolysis.