Nikolay Berdyaev'te insan ve özgürlük sorunu
The problem of man and freedom in Nikolay Berdyaev
  1. Tez No: 431183
  2. Yazar: NESRİN ATASOY ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Berdyaev'in felsefesi, kendine özgü bir bütün oluşturan üç ana bileşenden oluşur. Bir sonra gelen öğe, bir öncekini somutlaştırır, daraltır ve derinleştirir. Berdyaev felsefesinin bu temel unsurları, kişilik, özgürlük ve yaratıcılıktır. Berdyaev'e göre, insan çifte bir varlıktır. Bir yanıyla doğanın, maddenin, zorunluluğun krallığına, diğer yanıyla ise tinin, özgürlüğün, eylemin krallığına bağlıdır. Doğal olarak o bir birey, tinsel olarak ise bir kişiliktir. Kaynağı Tinsel dünya olan kişilik, dünyadaki en üst değerdir ve onun esası özgürlüğe dayanır. Kişilik tam olarak özgürlükte; özgürlük ise tam olarak yaratıcılıkta açığa çıkar. Kişiliğin tam olarak gerçekleşmesi onun özgür yaratıcı edimlerini gerektirir. Bu çalışmada Berdyaev'in insan, özgürlük ve yaratıcılık edimi anlayışı ve ona göre esas öneme sahip olan bu üç kavram arasındaki ilişki araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Berdyaev's philosophy consists of three main elements forming a unique totality. A subsequent element embodies, narrows, and deepens the previous. The essential elements of Berdyaev's philosophy are personality, freedom, and creativity. In Berdyaev's opinion, man stands as a dual being. On the one hand, he is dependent on the kingdom of nature, material, and obligation; on the other hand, he is dependent on the kingdom of sprit, freedom, and action. Naturally, he is an individual, and spiritually, he is a personality. Personality, of which basis is the spiritual world, is the highest value on earth, and its essence is dependent on freedom. Personality comes to light truly through freedom, and the freedom through creativity. Personality needs its free and creative acts to occur truly. In this study, Berdyaev's understanding of the acts of man, freedom, and creativity, on which he places the utmost importance, and their relations are inquired into.