Metin Kaçan'ın eserlerinin yapı ve içerik bakımından incelenmesi
Analyzi̇ng of Meti̇n Kaçan's works i̇n poi̇nt of structure and content
  1. Tez No: 431187
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Araştırmamızda Metin Kaçan'ın eserleri: yapı, dil ve anlatım, içerik ve postmodern unsurlar bakımından incelenmiştir. Çalışmanın“GİRİŞ”bölümünde: Yazarın çocukluğu, yetiştiği çevre, yaşadığı kimi olaylar ve intiharı, edebiyatla tanışması, eserlerinin yayınlanma aşaması gibi biyografik unsurlar üzerinde durulmuştur.“BİRİNCİ BÖLÜM”de ise yazarın bütün eserleri: Olay örgüsü, kişi kadrosu, zaman, mekân gibi yapısal unsurlarla beraber; anlatıcı ve bakış açısı tekniği, dil ve anlatım, zihniyet gibi unsurlar bakımından değerlendirilmiştir.“İKİNCİ BÖLÜM”de Metin Kaçan'ın eserlerinde: İdeoloji, tasavvuf, cinsellik, uyuşturucu madde kullanımı gibi içerik unsurları üzerinde durulmuştur.“ÜÇÜNCÜ BÖLÜM”de yazarın eserlerinde: Yapı, metinlerarasılık, çoğulculuk, üstkurmaca gibi postmodern özellikler değerlendirilmiştir. Çalışmadaki her bölüm eserlerden yapılan alıntılarla desteklenmiştir. Bütün bu incelemeler ışığında Metin Kaçan'ın Türk edebiyatına getirdiği yenilikler tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Metin Kaçan, Hayatı, Roman ve Hikâyeleri, Postmodernizm
Özet (Çeviri)
İn our research Metin Kaçan's Works has been analyzed in terms of structure, content and postmosern elements. We focused on some of biographical elements such as the author's childhood, the environment he grew up, the events he experienced and suicide, his meeting with literatüre, the publication stage of his works in the“INTRODUCTION”of the study. In the“FIRST PART”the all of the author's works werw assesed together with some structurel elements like that plot, characters , time, space and was assesed in terms of narrator and perspective techniques, language and expression, mentality. In the“SECOND PART”we focused on content elements such as ideology, mysticism, sexuslity, the use of drugs in the author's works. In the“THIRD PART”of the study posmodern methods such as structure, intertextuality, pluralism, metafiction have been evaluated. Each part of the study is supported by citations from the works. In the lightof all these studies Metin Kaçan's innovations of the Turkish literatüre have been identified. KEY WORDS: Metin Kaçan, His Life, His Novels And Stories, Postmodernism