Economic and social life in late seventeenth century İstanbul: The İstanbul court records of 1107-1108 (1696-1697 AD)
Onyedinci yüzyıl İstanbul'unda ve sosyal hayat 1107-1108 (1696-1697 MS) İstanbul mahkemesi kayıtları
  1. Tez No: 43124
  2. Yazar: YONCA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Onyedinci Yüzyıl İstanbul'unda Ekonomik ve Sosyal Hayat: 1 107-1 108 (1696-1697 MS.) İstanbul Mahkemesi Kayıtlan. by Yonca Koksal Son yıllarda, şef iye sicilleri Osmanlı şehir tarihi araştırmalarının en önemli kaynağı haline gelmiştir. Siciller Osmanlı şehirlerinin sosyal ve ekonomik tarihleri hakkında bilgi vermelerinin yamsıra, şehir halkının gündelik yaşamı hakkında da geniş bir kaynaktır. Bu çalışma 1107-1108 (1696-1697) tarihli İstanbul mahkemesi şef iye sicillerini kapsamaktadır. Bulgular İstanbul'un sosyal ve ekonomik hayatıyla ilişkilerine göre sınıflandırılmıştır. Ekonomik hayatın para, loncalar ve kredi ilişkileri gibi unsurları sicillerdeki belgelerin ışığında incelenmiştir. Komşuluk ilişkileri, hane yapısı ve kadınlar gibi sosyal hayamı önemli yönleriyle ilgili bulgularda çalışmada yer almaktadır. Osmanlı İstanbul'unun sanıldığının aksine dinamik ve değişmelere uyum sağlayabilen bir toplum olduğu görülmektedir. Gerbef in de belirttiği gibi, toplum ve devlet ilişkilerinde önemli rol oynayan mahkemeler 17. yüzyıl İstanbul'unda bürokratik ve rasyonel bir şekilde işlemektedir. Bu da devletin topluma ulaşmadaki en önemli yasallaşma ve propaganda mekanizması olan mahkeme ve kadılara verdiği önemi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economic and Social Life in Late-Seventeenth-Centuiy Istanbul: The Istanbul Court Records of 1 107-1 108 (1696-1697 AD) by Yonca Koksal In recent years Sharia court registers have become one of the most important sources for Ottoman urban history. These court records provide valuable information about the social and economic history of the cities. In addition, they are sources for the study of everyday life in the Ottoman cities. This study covers an analysis of the Istanbul court records of 1107-1108 (1696-97 AD). Findings are grouped according to their relations to the social and economic environment of late- seventeenth-century Istanbul. Aspects of economic life such as guilds, credit relations, and the value and use of money are thus analyzed with reference to the Istanbul court records. This study tries also to provide some information about certain dimensions of the social life of the city such as neighborhood relations, household organization and the presence and participation of women. Contrary to the general belief, the society of seventeenth century Istanbul shows a dynamic structure and a high level adaptation to the changing socio-economic conditions of their time. As Haim Gerber has shown, the court and kadi as important mechanisms at the center of state and society relationships, functioned in a bureaucratic and rational way. This shows the importance given by the state to the legal system since the court was practically the only mechanism through which the state legitimized itself in the eyes of its subjects.