A Consideration of Davidson's meaning theory
Davidson'un anlam teorisi üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 43122
- Danışmanlar: PROF.DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özet Davidson'un Anlam Teorisi Üzerine bir Değerlendirme Aslı Güner Donald Davidson tümcelerin söylendiği andaki anlamlarını veren bir teori kurmayı amaçlıyor. Bu tür bir teorinin bir tür doğruluk teorisi olabileceği görüşünü benimsiyor. Sözkonusu tür Alfred Tarski'nin geliştirdiği bir doğruluk tanımına dayanıyor. Böyle bir teorinin anlamları veren bir teori olması, belli formel ve empirik özellikleri taşıması ile mümkün olabilir. Bu özellikler hiç bir dil bilmeyen bir kimsenin epistemolojik durumu gözönünde bulundurularak belirlendiğinde, teori bir anlam teorisinin işlevlerini görebilecektir. John Foster bir doğruluk teorisinin hiç bir durumda bir anlam teorisi olamayacağını savunurken bu ihtimali gözden kaçırmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract A Consideration of Davidson's Meaning Theory by Aslı Güner Donald Davidson tries to construct a meaning theory which yields for an arbitrary sentence in a given language its correct interpretation at the time of its utterance. He defends that such a theory is a truth theory which generates theorems conforming to Convention T, first suggested by Alfred Tarski as a test of adequacy for definitions. A truth theory of this sort can function as a meaning theory if it can be imposed sufficient formal and empirical constraints. If these constraints are compatible with the epistemological position of a potential speaker, then a truth theory can give us all we ask from a meaning theory. John Foster mistakenly holds that a Tarski-style truth theory would fail to yield interpretations at a time, even if adequate constraints can be imposed on it. IV