Count Luigi Ferdinando Marsigli and his essay on Turkish coffee: coffee, coffeehouses and cultural life in the late 17th century Ottoman Istanbul
Kont Luigi Ferdinando Marsigli ve Türk kahvesi üzerine metni: 17. yüzyıl sonu Osmanlı İstanbul'unda kahve, kahvehaneler ve kültürel yaşam
  1. Tez No: 577458
  2. Yazar: MERVE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, 17. yüzyıl sonunda kahve ve kahvehaneleri, Luigi Ferdinando Marsigli's hayatını, çalışmalarını ve kahve üzerine yazmış olduğu metni konu edinmektedir. Kahvenin ilk kez ortaya çıkışından başlayarak kahvehanelerin oluşumunu, Osmanlı-Istanbul sınırlarına girmeleriyle birlikte yaşanan sosyal, siyasi, ekonomik ve mekansal dönüşümü inceler. Bologna'dan Kont Luigi Ferdinando Marsigli'nin ilginç yaşamını içeren biyografinin ardından son bölümde Osmanlı kültürü, ordusu, coğrafyası ve yetkilileriyle etkileşimi üzerine çalışmaları belirtilmiştir. Bu, tartışmaya değil, bilgilendirmeye dayanan bir tezdir. Ancak, kahve ve kahvehaneler ilk ortaya çıkışlarından bu yana tartışma konusu olmaktan hiç vazgeçmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on coffee and coffeehouses at the end of the 17th century, Count Luigi Ferdinando Marsigli's life and his essay on coffee. It examines the social, political, economic and spatial transformation starting with the emergence of coffee and coffeehouses, specific to their occurrence in the Ottoman-Istanbul. It continues with the interesting life of Count Luigi Ferdinando Marsigli from Bologna. His works on his interaction with Ottoman culture, military, geography and officials are stated in the final chapter. This is not an argumentative but an informative thesis. However, coffee and coffeehouses have never ceased to be a matter of discussion since their first occurrence.