Türkiye'de Cumhuriyet döneminden günümüze Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün kurumsal yapısı ve yönetimi
Administrative and institutional structure of directorate of State Opera and Ballet Since the Republican era
- Tez No: 431390
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda opera sanatı, Türkiye Cumhuriyet'inde opera ve bale sanatı ve onun kurumsallaşma çalışmaları, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün kuruluşu gibi alt başlıklarla hazırlanan bu tez çalışmasında, Türkiye'de hizmet vermekte olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün kurumsal yapısı ve yönetimi incelenmiş, araştırmanın verimliliğini artırmak amacıyla, kurumun Türkiye'deki kurumsallaşma sürecinin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Bu araştırma çalışmasında, kurumun organizasyon yapısı, yönetimi ve görevleri hakkında bütün verilerin bir arada bulunduğu bir kaynak olmaması sebebiyle, tezin hazırlanma sürecinde katalog, dergi, afiş, çalışmada yer alan eserlerin librettoları, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği yıllık faaliyet raporları, performans programları ve 1309 sayılı Kuruluş Kanunu'ndan faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin bir araya getirilmesi ile tezin temel amacı olan, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün yönetimi, hizmetleri, organizasyon yapısı ve görevleri hakkındaki sorulara cevap aranmıştır. Bu tez çalışması, bu alanda araştırma yapacak olan araştırmacılara kaynak olması ve kurumun işleyişinin tanıtılması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study where you can find subtitles as the art of opera at the Ottoman Empire, the art of opera and ballet in the Turkish Republic and its institutionalization, the establishment of State Opera and Ballet General Directorate; the organizational structure and management of the State Opera and Ballet General Directories serving in Turkey is analyzed and the organization's historical development of the institutionalization process in Turkey is discussed. As there is no source including all of the data regarding the organization structure, management and duties of the institution, catalog, magazine, poster, librettos of the works in the study, annual activity reports, performance programs organized by the State Opera and Ballet Directorate and the 1309 numbered Establishment Law are used during the preparation of this study. Answers to the questions regarding the management, services, organization structure and duties of the State Opera and Ballet General Directorate are sought by collecting all the data found, which the main aim of this study is. This study is valuable as a source for researches who will research this field and valuable for the introduction of the management of this organization.