Ankara Devlet Opera ve Balesi (Opera) binası restorasyon süreci
The restoration process of Ankara State Opera and Ballet (Opera) building
- Tez No: 890207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Sanat Tarihi, Fine Arts, Architecture, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde de varlığını sürdüren eserlerin korunarak gelecek nesillere taşınması evrensel bir sorumluluktur. Bu bilinçle yola çıkılarak bu eserlerin yaşatılıp gelecek nesillere aktarılması için bazı çalışmalar ortaya konmalıdır. Bu çalışmalar yapının tarihsel süreçte var olduğunu sadece yazılı olarak bir kitap veya dijital belge içinde göstermek, anlatmak değil halen daha işlevini sürdüren, yaşayan birebir görülebilen sağlıklı eserler haline getirilmesini sağlayan restorasyon ve konservasyon uygulamaları sayesinde gerçekleştirilebilecek bir olgudur. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyet döneminin ilk mimari eserlerinden birisi olan eski Ankara Sergi Evi, (1950'den bugüne) Ankara Devlet Opera ve Balesi Binası olarak işlevine devam eden yapının restorasyon tez konusu olarak seçilmiştir. Ankara Devlet Opera ve Balesi Binası'nın yapıldığı ilk günden bugüne geçirdiği ilk restorasyon çalışmasının sürecini ve yapılan çalışmaların raporlarını içeren bu çalışma, hem binanın geçirdiği değişimleri ve dönemlerini hem de bu bilgiler ile yapılan restorasyon çalışmalarının ilişkisini detaylı şekilde sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a universal responsibility to preserve the artifacts that continue to exist today and carry them to future generations. Based on this awareness, some studies should be put forward in order to keep these works alive and transfer them to future generations. These studies are a phenomenon that can be realized through restoration and conservation practices that not only show and explain the existence of the building in the historical process in a book or digital document in writing, but also make it into healthy works that still continue to function and can be seen in person. In this context, the former Ankara Exhibition House, one of the first architectural works of the Republican period of Turkey, has been chosen as the subject of the restoration thesis of the building, which continues to function as the Ankara State Opera and Ballet Building (since 1950). This study, which includes the process of the first restoration work that the Ankara State Opera and Ballet Building has undergone since the first day it was built and the reports of the work carried out, presents in detail both the changes and periods that the building has undergone and the relationship between this information and the restoration work carried out.