Empirical tests of the CAPM in the İstanbul Stock Exchange
CAPM'in İMKB'de deneysel testleri
  1. Tez No: 43144
  2. Yazar: ORHAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
KISA ÖZET CAPM'in İMKB'de Deneysel Testleri Orhan Akbulut Gelişmekte olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın dünya üzerindeki mevcut gelişmiş borsalara benzerlikleri ve ayrılıkları üzerine son yıllarda bir çok çalışma yapılmış, aide edilen sonuçlar ışığında İMKB'nin gösterdiği gelişmeler değerlendirilmiştir. özellikle 1970'li senelerden başlayarak, Capital Asset Pricing Model (CAPM) üzerine başta Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere bir çok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmalarda kullanılan deneysel test metotları ile CAPM'in piyasalarda uzun yıllar boyunca oluşan gerçek değerler ile tutarlılığı incelenmiş, bazan da birbirleriyle çelişen çok sayıda benzer veya farklı sonuçlar ortaya konmuştur. Fakat bunların çoğunluğunda göze çarpan önemli bir ortak nokta, modelin en önemli parçası olan“ortalama kazanç ile risk arasında doğrusal bir pozitif ilişki”nin genel anlamda doğrulanıyor olmasıdır. Bu çalışma kapsamında, şimdiye kadar dünyada yapılan inceleme metotlarının ve bu metotlar üzerinde yapılan değerlendirmelerin tamamına yakını göz önüne alınmış, yapılan çalışmanın tüm eski çalışmalar üzerine yapılan değerlendirmelerde işaret edilen hatalardan arındırılabilmesi için aynı test metotları birden fazla varyasyon içersinde uygulanmıştır. VIYapılan çalışma sonucu elde edilen bulgular bazı farklılıklar olmasına karşın, genel olarak dünyada yapılan diğer araştırma sonuçlarıyla benzerlikler göstermektedir. Kazanç ile risk arasında doğrusal bir pozitif ilişki çok net olmamakla birlikte burada da ortaya çıkmaktadır. İMKB'nin kuruluş aşamasındaki bir dönemde dünyanın gelişmiş borsalarının geçmiş dönemlerine temel bazı noktalarda gösterdiği benzerlik, borsanın gelişimi açısından olumlu bir bulgu olarak değerlendirilebilir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Empirical Tests of the CAPM in the istanbul Stock Exchange by Orhan Akbulut Studies on the similarities and dissimilarities of the İMKB with the de veloped stock exchange markets of the world have been popular in the last years. Considering the results of these studies the development of the İMKB has been evaluated. The CAPM has been intensively investigated since 1970's in all the capital markets, especially in the USA. By employing various empirical methods, the consistency of the model with the real market has been tested. Many results supporting or contradicting the model have been reported. The most important and common finding in those reports is that the core of the CAPM, a linear positive relation between risk and return, has been confirmed. In this study, most of the early studies in the world has been examined. Considering the error sources mentioned there some additional variations of the well-known test methods have been applied. IVDespite some differences, the findings of this study are similar to those of the early studies. Even if it is not very strong, a linear positive relation between risk and return has been also verified here. This similarity of the İMKB to the developed capital markets in it's development-phase and in such a basic topic - CAPM -- can be interpreted as a positive sign for its future development.