Attitudes of Turkish students toward the use of sexual embeds and overt sexuality
Türk öğrencilerin reklamlarda kullanılan açık ve gizli cinselliğe olan tutumları
  1. Tez No: 43145
  2. Yazar: NURCAN KARAMOLLA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GİOVANNİ CHİMİENTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Reklamcılık, Psychology, Advertising
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özet Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, yabancı reklamlarda cinselliğin gizlice (subliminal) ve açıkça (overt) kullanımı tüketici ve reklamcılar arasında çelişkilere yol açmıştır. Türkiye'de ise cinselliğin reklamlarda açıkça kullanıldığı gözlenmekte, buna rağmen bilinç altını etkilemeyi amaçlayan gizli cinsellik henüz tanınmamaktadır. Bu araştırma, açık ve bilinçaltına yönelik cinselliğin reklamdaki yerini, etkilerini, kişilerce nasıl algılandıklarını ve ne gibi tepkiler topladıklarını, karşıt teorileri de göz önüne alarak incelemeyi amaçlamaktadır. Türk öğrencilerin reklamda cinselliğin gizlice ve açıkça kullanımına olan tutumları ve reklamdaki model, deneklerin cinsiyetleri ve değişik demografik değişkenlerle olan ilişkileri ahlaki açıdan değerlendirilmiş ve şu sonuçlar elde edilmiştir. Çok yönlü faktör analizine göre, reklamda kullanılan model erkek olduğu takdirde öğrenciler cinselliğin gizlice, farkettirilmeden kullanımını, açıkça kullanımına oranla ahlaki açıdan daha zararlı bulmuşlardır. Genelde öğrencilerin kadın figürü içeren reklamlara erkek figürü içeren reklamlara oranla daha negatif tutum besledikleri görülmüştür. Regresyon analizinin sonuçlarına göre, öğrencilerin anne ve babalarının eğitim düzeyleri, sosyo-ekonomik düzeyleri ve dini yaklaşımlarının reklamda cinseliğin açık kullanımına olan tutumlarmı en iyi öngören değişkenler olduğu saptanmıştır. Deneklerin gizli cinselliğe olan tutumlarmın ise en iyi annelerinin eğitim düzeyi tarafından tahmin edildiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, reklamlarda cinselliğin açıkça kullanımı gizlice kullanımına oranla daha fazla satışları artırıcı, kısıtlanan ve sık sık başvurulan bir metod olarak algılanmıştır. vıSonuçlar değişik kültürlerden elde edilen bulgularla karşılaştırılmış ve pratikteki uygulamaları tartışılmıştır. vu
Özet (Çeviri)
Abstract Attitudes of Turkish Students Toward the Use of Sexual Embeds and Overt Sexuality in Advertising by Nurcan Karamolla Recent research in advertising suggests that there has been an increase in the use of sexual embeds and overt sexuality in advertising, and the use of such appeals in ads has become a source of controversy among consumers and advertisers in foreign marketing. In Turkey, overtly sexual appeals are widely used in advertisements, but subliminal ads are not well known. The present study examined the contrasting theories and research concerning the use and effectiveness of overt sexuality and sexual embeds in advertising. Turkish students' attitudes (m terms of morality and ethics) toward the use of overt sexuality and sexual embeds with male and female models in ads and their relations to various psycho-demographic variables were investigated. Analyses indicated that students have favorable attitudes toward the use of overt sexuality, more than sexual embeds in ads if the model in ads is male, and toward the use of sexual appeals in ads with male model more than female model. Regression Analysis indicated that parents' educational level, SES and religious identification were significant predictors of attitudes toward the use of overt sexuality in ads, whereas mothers' educational level was the only predictor of atittudes toward the use of sexual embeds in ads. The use of overt sexuality in ads was perceived as a method to increase sales, restricted well IVenough and infrequent as compared to the use of sex in filler and subliminal ads. Results and implications were discussed in a cross-cultural context.