Kurumsal imaj yönetimi-kurumsal imajın çalışanlar tarafından algılanması-Havayolu işletmesi örneği
Corporate image management - corporate image perceived by employees- A sample of airline company
  1. Tez No: 431463
  2. Yazar: ÇİĞDEM ATEŞ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kurumsal imaj, paydaşların kurum hakkında sahip oldukları toplam algıdır. Kurumlar için uçsuz bucaksız rekabetin yaşandığı bir dünyada varolabilmelerinin önemli etkenlerinden biri kurumsal imajıdır. Havacılık sektöründe varolan kurumlarında olumlu algılanan bir imaja sahip olmalarını sağlayan en büyük etkenin çalışanların kurumları hakkında algıladıkları imajının olumlu olması sonucu tutum ve davranışlarını dış paydaşlara olumlu yansıtmalarıdır. Bu bağlamda bu araştırmanın temel amacı, çalışanlar tarafından algılanan kurumsal imajı oluşturan boyutların belirlenerek bu boyutların çalışanlara göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında kurumsal imaj algısını ölçmeye yönelik anket formu hazırlanmıştır. Araştırmada kurumsal imaj yenilikçilik, güvenilirlik, performans ve sosyal sorumluluk olmak üzere dört alt boyutta incelenmiş yapılan analizler sonucu bu boyutlar dinamik, kurumsal, sosyal sorumluluk, performans olarak yeniden adlandırılmıştır. Kurumsal kişilikte boyutlandırılarak içten, sakin, agresif, güvenilir olarak dört boyutta incelenmiştir. Araştırmada kurumsal imajın çalışan algısı ile ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma verilerini analiz etmek üzere; güvenilirlik testi, faktör analizitestleri uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Kurumsal İmaj, Çalışan Algısı, Havayolu İşletmeleri
Özet (Çeviri)
Corporate image is the total perception of the stakeholders about the establishment. Corporate image is one of the important factors of existence for the institutions where there is a vast competition. The most significant factor that enables the companies existing in the aviation sector to have a positive perception is the positive reflection of the employees' affirmative attitude and behaviour to the external stakeholders as a result of the positive perception about the image of the company. In this context, the main purpose of this research is determining the dimensions that form the Corporate image, perceived by the employees and researching whether these dimensions differ according to each employee. Within the scope of the research, a questionnaire has been prepared to measure the perception of the corporate image. In the research, Corporate image has been examined under 4 sub-dimensions including innovaiton, reliability, performance and social responsibility and as a result of the performed analysis, these dimensions have been re-named as dynamic, corporate, social responsibility and performance. Corporate identity has been searched in four dimensions as sincere, calm, aggressive, reliable. During the search, the relation between the corporate image and the personnel perception have been studied. To analyze the research data, reliability test, factor analysis tests have been applied. KeyWords : Corporate Image, Employee Perception, Airline Companies