Ergenlerde iletişim becerileri ve utangaçlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
A survey on the relationship between developing communication skills in the adolescences and shyness
- Tez No: 431464
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerde iletişim becerileri ve utangaçlık arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, kaç kardeş oldukları, doğum sırası, okul başarısı, ebeveynlerin eğitim düzeyi ve gelir düzeyinin iletişim becerileri ve utangaçlık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Beşiktaş ilçesindeki liselerde okuyan 14-18 yaş arasında olan 200 öğrenci alınmıştır. Veri toplama araçları olarak İletişim Becerileri Ölçeği ve Utangaçlık Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kızların iletişim beceri düzeylerinin erkeklere oranla daha yüksek olduğu, ergenlerin yaşları büyüdükçe utangaç düzeylerinin düşmekte olduğu, öğrencilerin okul başarısı düşük ve orta olan öğrencilerin diğer öğrencilere oranla utangaçlık düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan ebeveynlerin eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmada grubun iletişim becerileri düzeyleri ile utangaçlık düzeyleri arasında da negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Ergenlik, İletişim Becerileri, Utangaçlık
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate reveal the relationship between Shyness and Developing Communication Skills. Additionally it is studied that the effects of gender, age, number of siblings, birth order, academic success, parents level of income and education on shyness and developing communication skills in adolescences. The survey range is held on 200 high school students who are at the ages between of 14-18 and located in Beşiktaş in İstanbul. Province Scale of Communication Skills and Scale of shyness are used as data collecting tools. Furthermore personal information check list is formed up in order to specify socio-demographic characteristics of the students. According to survey it is verified that considering socio-demographic characteristics girls have high range of communication skills rather than boys and, the more grow up adolescences the less shy they are, and also if the students' academic successes are less or mid they become much more shy. Besides there are no relevance consequences considering social-demographic characteristics of the parents in accordance with their level of education and level of income. In this research it is found out that there is negative relationship between the level of shyness and communication skills on the survey group. At the final debate part of the study, there are given suggestions according to findings for the parents, researchers, and also physiological consultants for whom take part on that field. Key Words : Adolescence, Communication Skills, Shyness