Özel orta öğretim kurumlarında disiplin ve ödül yönetmeliğinin öğretmen ve öğrenci motivasyonuna etkisi: Bakırköy örneği
Effects of management of discipline and reward in secondary schools to teacher and student motivation : Bakırköy example
- Tez No: 431471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma öğretmen ve öğrenciler için uygulanan ödül ve ceza yönetmeliğinin, onların motivasyonları üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 50 öğretmen ve 225 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma betimsel yöntem ve ilişkisel tarama modeline göre modellenmiştir. Öğretmen ve öğrencilere uygulanan anket yoluyla elde edilen veriler SPSS 16.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulanan ödül ve ceza yönetmeliğinin öğretmenlerin ve öğrencilerin motivasyonları üzerine pozitif bir etkisinin olduğu görülmüştür. Yönetmelik hakkında öğretmen görüşlerinin cinsiyete, yaşa, mesleki kıdeme ve branşa göre farklılık göstermediği, öğretmen motivasyonlarının cinsiyet, mesleki kıdeme ve branşa göre farklılık göstermediği gözlenmiştir. Araştırmada öğretmen motivasyonlarının yaşa göre farklılaştığı, 26-35 yaş grubu ile 46 yaş ve üzeri olan öğretmenlerin motivasyonlarının 36-45 yaş grubunda olan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Okul, Disiplin, Motivasyon, İnsan Kaynakları, Ödül, Ceza,Yönetmelik.
Özet (Çeviri)
This study was done to identify the objective of the effects of applied award and punishment regulation on their motivations for the teachers and students.50 teachers and 225 students have formed this study's sample survey. The study was modeled by descriptive method and relationally scanning method. The data that obtained by the means of the survey applied to the teachers and students have been analysed by the help of SPSS 16.0 programme. At the end of the research it is seen that the reward and punishment regulation that has been applied on the teachers and students has positive effects. Concerning the teachers' views, it is observed that the gender, age, professional seniority and majority do not differ whereas the teachers' motivations do not differ by the gender, professional seniority and majority about the regulation. In the research, it is observed that the teachers' motivations based on the age, the 26-35 and 46 and over aged groups' motivations are higher than the 36-45 aged groups' motivations. Key Words : School, Discipline, Motivation, Human Resources, Award Punishment, Regulation.