Çeşitli ülkelerde USOM ve SOME yapılandırılması ve Türkiye modeli önerisi
Cyber security structures in various countries and proposal of Turkey model
- Tez No: 431496
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknoloji ve internet, gündelik hayatın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiş ve günümüzde internet erişimi, birçok sektör için elzem olmuştur. Siber saldırıların muhtemel etkileri büyük olacağından; sistemlerin olası saldırılardan korunması, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Dolayısıyla siber güvenlik, ülkelerin savunmasında yeni bir aktör olarak nitelendirilmeye başlanmıştır ve birçok ülke, kamu ve özel sektörde siber savunma alanında ciddi adımlar atmaktadır. Bu çalışmada, siber güvenlik ve siber savunma alanında başarılı olan ülkelerin, yürüttükleri çalışmalar ile ulusal siber savunma yapıları incelenmiş; bu örnekler ışığında ülkemizin siber güvenlik yapılanması için önerilerde bulunulmuştur. Çalışma kapsamında, öncelikle Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki mevcut durumu incelenmiştir. Sonrasında, örnek siber güvenlik uygulamaları, siber güvenlikten sorumlu kurumların organizasyonu, kritik altyapıların siber güvenliğinin sağlanması, atılması gereken adımlar, siber güvenlik iş gücünün temini, gelecek nesil teknolojilerin siber güvenliği gibi konularda inceleme ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology and internet are an unforgettable thing for daily life and communication of internet is an advantage for lots of sectors. Because of serious effects of cyber attacks being protected of systems from these attacks is an important issue. So, cyber security is seen as a new actor for being protected from these attacks. That's why a lot of country is trying to improve for the cyber defence of some of sectors and civil. In that study works which are being examined of developed countries at the field of cyber safety and cyber defency are examined; with the examples of these studies a lot of suggestions are presented for our country's cyber safety. In that work Turkey's normal condition at the field of cyber defency is examined and then serious topics like cyber safety applications, organisation of cyber safety, being provided of critic infrastructure of cyber safety, making sure of cyber safety and cyber technology of next generations are examined and begin to give place for the suggestions.