Monopolization of possibilities
Olanakların tekelleştirilmesi
- Tez No: 431503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma, ontoloji ve toplum felsefesinin kesiştiği bir alanda“olanak”kavramının“iktidar”kavramıyla beraber ele alınması için yürütülmüştür. İktidarın, özelde de kapitalizmin, mekânı, zamanı, dili, insanı ve insan dışı canlıları“olanakların tekelleştirilmesi”adıyla kavramsallaştırılan bir durum üstünden nasıl yönettiği incelenmiştir. Olanakların tekelleştirilmesini aşma yolları üzerine düşünülmüş ve sözü edilen yolların hem bireysel hem de toplumsal örnekleri irdelenmiştir. Çağdaş teoriye ve gündelik pratiğe bir katkı olarak da sunulan çalışma, felsefe kaynaklı olmasına rağmen disiplinlerarası bir araştırmaya işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to approach the concept of“possibility”along with that of“power”in a domain where ontology and social philosophy intersect. How power, specifically capitalism, manages space, time, language, humans and non-human living beings conceptualized under the name of the“monopolization of possibilities”was examined. Methods of transcending the monopolization of possibilities were considered and both individual and social examples of those methods were scrutinized. Despite having originated from philosophy, this study, which is presented as a contribution to modern theory and daily practice, points to an interdisciplinary research.