Tur operatörlerinde tekelleşme eğilimleri karşısında Türk seyahat acentaları için alternatif politikalar
Alternative policies for Turkish travel agencies versus monopolistic tendencies in tour operators
- Tez No: 99655
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; seyahat acentaları ve tur operatörleri üzerine genel bilgiler verildikten sonra yönetim ve organizasyon yapılan hakkında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde; dünya turizmindeki gelişme eğilimleri kalitatif ve kantitatif olarak ayrıntılı bir şekilde analiz edilerek turizm işletmelerinde meydana gelen tekelleşme eğilimlerine geçilmiştir. Burada büyüme, bütünleşme ve tekelleşme kavramlarına değinildikten sonra seyahat işletmelerinde bütünleşme hareketleri her yönüyle ele alınarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde; Türk tur operatörleri ve seyahat acentalarının dünya turizmine entegre olanakları ele alınmaktadır. Burada önce Türk seyahat işletmelerinin Türk turizm politikalarındaki durumu incelenmiştir. Arkasından, Türk turizminde gelişme eğilimleri ve Türk seyahat işletmelerinin karşılaştıkları sorunlar ortaya konmuştur. Daha sonra Türk turizmi için alınması gereken tedbirler ile Türk seyahat acentaları ile tur operatörlerinin gelişimine yönelik politikaları içeren Türk seyahat işletmelerinin gelişimi ve dünya turizmine entegrasyonu için alternatif politikalar ortaya konmuştur. Çalışmanın. sonuç kısmında ise, dünyadaki tekelleşme eğilimleri karşısında Türk seyahat acentaları ve tur operatörlerinin neler yapabilecekleri belirlenerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of tree chapter. In the first chapter; general information on the travel agencies and tour operators are provided and their organization structures are mentioned about. In the second chapter; the trends in the world tourism both quantitatively and qualitatively are analysed. Then monopoly trends tendencies in the tourism industry are investigeted, after by explaining the conceps of growth, integration and monopoly, the integration tendencies in the travel trade sector are analysed. The third chapter investigates the integration possibilities of the Turkish tour operators and travel agencies with the world tourism. Within this frame, first, the place of the Turkish travel agencies within the tourism policies is taken into concideration. Then, the growth trends of the Turkish tourism and problems faced by the Turkish travel agencies are questioned. Finally, the possible recommendations and the policies towards the development of the travel trade sector and alternative policies aiming the integration of the word tourism are considered. In the final section of the study some suggestions for the Turkish travel agencies and tour operators in the face of monopolisation trends in the word are proposed.