Yeni medyada yurttaş gazeteciliğinin yeniden üretimi: Çevre gazeteciliği bağlamında: Yeşil gazete örneği
Appearance of citizen journalism in the new media: Yesil gazete example in the context of environmental journalism
  1. Tez No: 524024
  2. Yazar: GÖNÜL İNAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnternetin doğuşuyla beraber yeni internet teknolojileri hayatımıza girmiş, o güne kadar iletişim tek yönlü sağlanırken internetle birlikte yeni medya araçları bir araya gelerek“yeni medya”olarak adlandırdığımız interaktif ortam meydana gelmiştir. Yeni medya ile birlikte bilgi üretme, paylaşma ve bilgiyi saklama kolaylaşmış, kaynak ve alıcı karşılıklı etkileşim içerisine girebilmiştir. Görsel ve işitsel ürünlerin giderek farklı platformlarda paylaşılması olanağı oluşmuştur. Bu olanaklar internet gazeteciliğinin temellerini oluşturmuş, yeni haber üretim ve paylaşım şekilleri gündeme gelmiştir. İnternetteki ve yeni medyadaki bu gelişmelerle birlikte, medyanın tekelleşmesi ve halkın geleneksel medyaya olan güveninin azalması alternatif medya arayışlarını meydana gelmiştir. Arayışın getirisi olarak yeni bir gazetecilik pratiği olan“Yurttaş Gazetecilik”kavramı doğmuştur. Yurttaş gazetecilik birçok sosyal, siyasal ve kültürel anlamda birçok yönden halkın sesini duyurma olanağı tanıyan, medyada sadece felaket olayları olarak yer alabilen çevre haberlerinin duyurulmasını sağlayan, çevreye zarar veren kurum, kuruluş ve eylemlere karşı eleştirel bakış açısıyla halkın sesi olan bir gazetecilik türü olarak karşımıza çıkmıştır. Bu çalışmada, yeni medya, yeni medya aracı olarak internet kavramı ve yeni medyada gelişen internet gazeteciliği ve bu bağlamda gelişen yurttaş gazetecilik ve çevre gazeteciliği kavramları aktarılmış yurttaş gazetecilik bağlamında çevre gazeteciliği haberlerinin yer aldığı Yeşil Gazete incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the Internet, new internet technologies have entered our lives. Until that day, communication was one way, new media tools came together with the internet and they created the concept of“new media”. And this way, with new media the interactive medium appeared. Along with new media; information generation, sharing and information storage are facilitated, and interaction between the source and the receiver can be achieved. The possibility of sharing visual and audio products gradually on different platforms has been created. These possibilities constitute the foundation of internet journalism and new forms of news production and sharing have come to the agenda. Along with these developments on the Internet and in the new media, the search for alternative media has also begun, due to the monopolization of the media and the decrease in public confidence in the traditional media. As a result of the search, the concept of“Citizen Journalism”, a new journalism practice, was born. Citizen journalism allows many people from many different social, political and cultural perspectives to voice their voice and it has emerged as a type of journalism that announces environmental news. Citizen journalism is a social, political and cultural way that allows many people to voice their voice. Also, it has emerged as a kind of journalism that is the voices of the people with a critical view towards institutions and actions that harm the environment. In this study; new media, the concept of the internet as a new medium of media, internet journalism developing in new media, the concept of citizen journalism and environmental journalism and the Yeşil Gazete where environmental journalism news is included in the context of citizen journalism has been examined.