Foreign capital penetration and financial market development in developing countries: Case study of Turkey 1989-2010
Gelişen ülkelerde yabancı sermaye girişini ve finansal piyasa gelişimini: Örnek çalışma Türkiye 1989-2010
- Tez No: 431507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son on yılda yabancı sermaye girişi ve finansal piyasaların gelişimi Türkiye'de propaganda yapıldığı üzere ekonomik kalkınmaya katkıda bulundu mu? Gelişme düzeyleri analiz edildiğinde gelişen ülkelerin büyüme şekilleri arasında farklılıklar bulunuyor. Bazı ülkeler yabancı sermaye girişi ve finansal piyasa gelişiminden olumlu yönde etkilenirken, bazı ülkeler ise makro ve mikroeconomik seviyelerde bu olumlu gelişmeleri göstermiyor. Ülkedeki politik atmosfer, finansal liberalleşme politikaları, borçları finance etmede yabancı sermayeye bağlılık, finans sectörü ve bankacılık sektör düzenlemeleri gayrisafi milli hasıla büyüme seviyeleri arasındaki farklılıkların birincil kaynakları. Ülkenin rekabet edebilir sektörlerinin gelişimi, insan gücü ve sermaye üretkenliğinin arttırılması, üretim yöntemleri bilgisi üzerine çalışması, yeni girişimcileri girişi için rüşvetin önlenmesi ve yeni ürünlerin icadı veya üretiminin desteklenmesi gibi faktörler endüstriyel seviyedeki gelişimi anlamak için aynı derecede önemliler. Tezin ilk bölümünde, literatürdeki çalışmalar incelenip, yabancı sermaye girişi ve finans sektörü gelişimi göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'nin macroekonomi ve endüstri büyümesinde hangi noktada olduğu tartışıldı. Tezin ikinci bölümünde oluşturulan ekonometrik modellerle Türkiye'nin son yıllardaki büyümesi baz alınarak literatür araştırmaları ve istatistiksel sonuçların uyumu analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Do FDI and financial market development contribute to the growth of Turkey economy as it has been publicized for the last decade? There are differences in developing country examples when the growth patterns are analyzed. While some of them do favor of the increasing foreign investments and growing financial sectors, some others don't experience the similar developments at macro level or micro level, either. Political environment of the country, financial liberalization policies, dependency to foreign capital for debit financing, financial market and banking sector regulations are the primary sources of the differences among GDP growth levels. Improvement of the country's competitive sectors, development of labor and capital productivity levels, working on know–how technology, preventing bribery for the entry of new entrepreneurs and supporting the invention or creation of the new products are at same level of importance to understand the differences of the industrial growth rates. In the first part of this dissertation, the literature findings are discussed and analyzed to observe where Turkey does stand at macro level and industrial level when the increasing foreign capital income and financial market growth is taken into consideration. In the second part, econometric models are constructed to analyze the last decades of Turkey in terms of growth to see whether the literature findings are consistent with the statistical analysis.