İstanbul'da yer alan sanat galerilerinin yer seçim kriterleri
Location selection criteria of art galleries in İstanbul
- Tez No: 431518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE DERVİŞOĞLU OKANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'deki sanat galerilerinin kuruluş amaçları, tarihi ve işlevleri üzerine pek çok yayın ve makale bulunmaktadır. Bu tezde, galerilerin kuruluş amaçlarına, gelişimine ve Türkiye'deki sanat ortamına değinmenin yanı sıra galeri mekânının işletme prensiplerine dair kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Ticari galeriler işletme prensibi olarak, sürekliliğini sağlayacak geliri elde etmekle, bu sebeple alıcı kitlesi ile yakın ilişki halinde olmakla yükümlüdürler. Türkiye'de faaliyet gösteren sanat galerilerinin yönetim kriterlerinin araştırıldığı bu tezde temel olarak sanat galerilerinin pazarlama ve buna bağlı olan semt seçim kriterleri ele alınmıştır. Sanat galerilerinin yaratmış olduğu sanat piyasasının İstanbul'daki dağılım biçimi ve galerilerin sanat mekânı odaklı performanslarının nasıl işlediği konusuna açıklık getirmek amaçlanmaktadır. Tezin ilk bölümünde galericiliğin tarihinden bahsedilmektedir. Sanat galerilerinin oluşmasına etki eden faktörler, sanat piyasasının oluşumu ve Avrupa'daki sanat ortamı, galericilik tarihi kapsamında araştırılmıştır. Bu bölümde sanatçı ile sanat eseri alıcısının arasındaki ticari ve hukuki bağın nasıl sağlandığı ve bu alandaki güvenilir ticaret ortamının nasıl oluştuğu ele alınmaktadır. Sonrasında ise gelişen sanat ortamı ile sanat piyasasının şekillenmesi ve beraberinde bienallerin, müzayede evlerinin ve sanat fuarlarının oluşumu araştırılmıştır. Ayrıca bu bölümde yer seçim kriterleri ve galerilerin mekân seçimlerinde dikkat etmesi gereken etmenlere yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde İstanbul'daki sanat galerilerinin doğuşu iki bölüm olarak ele alınmıştır. Ülkemizde galericiliğin başladığı 1950 - 1970 dönemi ve sanat ortamının gelişerek bir pazar halini aldığı 1970 - 2000 dönemi araştırılmış, 1950'lerden günümüze sanat galerilerinin İstanbul'daki yerleri belirtilmiştir. Son bölümde ise İstanbul'daki ticari sanat galerilerinin piyasa ve mekân ilişkisi araştırılmıştır. Beyoğlu, Nişantaşı ve Karaköy semtleri üzerinden galerilerin yer seçim kriterleri incelenmiştir. Galerilerin İstanbul'da konuşlanma biçimleri analiz edilmiştir. İstanbul'daki galerilerin piyasa ve mekân ilişkisi ve bugün İstanbul'daki galeri mekânlarını etkileyen faktörler üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many publications and articles on the purpose, the history and functions of art galleries in Turkey. In this thesis, a comprehensive research is carried out on the business principles of art galleries while addressing the purpose and the development of art galleries and current art scene in Turkey. As a business principle, art galleries are liable to generate income to ensure their sustainability and therefore are required to be into close contact with potential art collectors. The issue of art collectors affecting the administration of art galleries is analyzed in management criteria of galleries section. In this thesis, the management criteria of art galleries operating in Turkey are analyzed with a specific focus on marketing criteria of art galleries and their location selection criteria accordingly. The intention is to clarify the patterns of art market created by art galleries in İstanbul and the issue of how art space oriented performances of galleries work. The history of the art gallery business is mentioned in the first part of the thesis. The factors affecting the formation of an art gallery, the formation of the art market and the art scene in Europe are analyzed. In this part, the process of commercial and legal transactions between artists and art buyers and the formation of a reliable trading environment are discussed. Afterward, the formation of the art market with a thriving arts environment along the formations of biennials, auction houses and art fairs are explored. In the second part of the thesis, the birth of art galleries in Istanbul is discussed in two parts: 1950-1970 period when art gallery business started in Turkey and 1970-2000 period when art space evolved into a market. In the last part, the market and space relations of the art galleries in İstanbul are analyzed. The location selection criteria of art galleries located in Beyoğlu, Nişantaşı and Karaköy are examined. The patterns of the art galleries in İstanbul are explored. There is also an assessment on market and space relations of art galleries in İstanbul and the factors affecting the art gallery locations.