Investigation of real gdp per capita convergence in regional economic integrations
Bölgesel ekonomik bütünleşme anlaşmalarında kişi başı reel gelir yakınsaması incelemesi
- Tez No: 431530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DİDİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bölgeselleşme olgusu ekonomi literatüründe oldukça ilgi çekmiştir. Bazı ekonomistler bir yandan bölgesel bütünleşme anlaşmalarının ticareti ve doğrudan yabancı yatırımları arttırıcı, pazar genişletici, yerel politikaları iyileştirici olumlu etkilerine işaret ederken bazı ekonomistler de öte yandan ticareti saptırıcı, istihdamı ve egemenliği azaltıcı gibi olumsuz sonuçları vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı bölgesel ekonomik entegrasyon anlaşmalarının üye ülkeler arasında kişi başı gelir bazında bir yakınsamaya yol açıp açmadığını incelemektir. Diğer bir deyişle,“Bölgesel ekonomik işbirliği anlaşmalarına müdahil kişi başı milli gelir bazında başlangıçta görece fakir olan ülkeler aynı entegrasyon anlaşmasında yer alan zengin ülkelerin kişi başı milli gelirlerine yaklaşmış mıdır?”sorusuna yanıt aranmaktadır. Bu amaçla Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) bildirilmiş 23 çok uluslu bölgesel ekonomik işbirliği anlaşması ve bu anlaşmalara dahil olan 100'den fazla ülkeye ait -2005 yılı sabit USD fiyatlarıyla- reel kişi başı milli gelir değerleri Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler İstatistik Bölümü'nden elde edilmiştir. Çalışma süresi bölgesel ekonomik işbirliği anlaşmasının kuruluş yılından 2013 yılına kadar olan süreyi kapsamaktadır. Ülkelerin bölgesel ekonomik işbirliği anlaşmasına üyelik durumu değiştiğinde bu durum değişimden önce ve değişimden sonra olmak üzere çalışmada göz önünde bulundurulmuştur. Bölgesel anlaşma içindeki her ülke kişi başı milli gelirinin bölgesel anlaşma ortalamalarından farkı alınarak fark serisi oluşturulmuş ve bu fark serisine uygun birinci ve ikinci nesil panel birim kök testleri uygulanarak şu sonuçlar elde edilmiştir: Yakınsamanın lehine anlamlı bulgular Karayip Topluluğu, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, Körfez İşbirliği Konseyi, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Avrupa Serbest Ticaret Birliği, Avrasya Ekonomik Topluluğu, Latin Amerika Entegrasyon Birliği, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu, Ekonomik İşbirliği Organizasyonu ve Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The regionalism phenomenon has received a lot of interest from economics literature. On the one hand, some of the scholars argued that regional integration agreements are beneficial in leading trade creation effect, increased market size, increased investment by attracting foreign direct investment, reforms in domestic policy etc. On the other hand, some of the scholars took opposing position by pointing out potential results of trade diversion, less sovereignty, employment shift etc. This study aims to investigate whether being a member of regional economic integration agreement foster per-capita income convergence among the participant countries. 23 multilateral regional economic integration agreements (RIAs) which are notified to World Trade Organization (WTO) and more than 100 countries that joined to these agreements are studied. In order to examine the potential effect of regional integration agreements on per capita income convergence among member countries, the series of deviations of each country from regional integration agreement average are constructed out of real GDP per capita in 2005 USD figures, which are obtained from World Bank and United Nations Statistics Division. The period of study spans from the establishment year of RIA to 2013. Any change in membership status of the RIA considered is taken account by performing separate tests on the members of the RIA before and after the change. By applying first and second generation panel unit root tests on each deviation series from RIA average, the existence of convergence in country per capita income is judged and the following conclusions are reached: There is significant evidence in favor of convergence for Caribbean Community, Economic Cooperation Organization, Economic Community of West African States, European Free Trade Association, Gulf Cooperation Council, Central European Free Trade Agreement, Euroasian Economic Community, Latin American Integration Association, South African Development Community, and West African Economic and Monetary Union .