'Imagined privacies': A case study on new familiar strangers; Conservative women's magazines
'Hayali mahrem': Yeni tanıdık yabancılara dair vaka incelemesi; Muhafazakar kadın dergileri
  1. Tez No: 431529
  2. Yazar: BURCU ÖZGÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR ERHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, bilhassa AKP iktidarında yükselişe geçen yeni İslami burjuvaziye paralel olarak muhafazakâr moda dergilerinde görülen artışın ardında yatan sebepleri ortaya koymaktadır. Çıkış noktası olarak mahrem kavramının kullanıldığı bu tez, söz konusu dergiler ve yeni nesil örtülü kadınların yalnızca tüketim kültürü, modernlik veya İslam üzerinde temellendirilen bir incelemesi olmak yerine, hayali mahrem bakımından söz konusu“tanıdık yabancı”kadınlara dair çalışmaların eksikliğini gidermektedir. Bu dergiler ve sosyal medya hesaplarındaki metinsel ve metin dışı öğelerle beraber gazete vs. de yer alan eleştirilerin eleştirel analizinin yanı sıra, söz konusu kadınların hayali mahrem sınırları içerisinde görünürlük, cinsellik ve çekicilik bakımından konumlandırılışı sorunsallaştırılmıştır. Bu çalışmaya dair bulgular; söz konusu kadınlar ve dergilere dair sert eleştirilerin kaynağında, sınırları ve içeriği bilhassa erkeklerin zihninde oluşturulan hegemonik normlardan başka bir şey olmayan hayali mahrem alanlarının ihlalinin yer aldığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, esas mesele yalnızca bu dergiler ve kadınlar değil, onların ele alınış biçimi olmuştur. Bulgularla ayrıca, İslam ve modernliği zıt kutuplara konumlandırmanın geçerliliğini yitirdiğini ortaya koymuştur. Kamusal alanda modern mütedeyyin erkeklerin ve bu erkeklerin“tesettürü”nün yanı sıra, mütedeyyin insanların sosyal medyadaki mahrem haline dair daha fazla çalışma yürütülmesi gerektiği de bulgular sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores dynamics behind the proliferation of the conservative fashion magazines in parallel with the rise of a new Islamic bourgeoisie, especially with the AKP in power. Instead of being an analysis made on those magazines and the new generation veiled women merely based on the consumer culture, modernity, or Islam, this thesis fills the gap left by the absence of studies on those“familiar stranger”women in the realm of imagined privacies by deploying the term mahrem (privacy) as its starting point. Apart from the critical analyses of the textual and extra textual elements in those magazines, the social media accounts and criticisms made on newspapers, etc., the positioning of those women in terms of their visibility, sexuality and attractiveness is problematized. The findings of this study reveal that the harsh criticisms on these women and magazines are rooted in their infringement of the zones of imagined privacy that are nothing but hegemonic norms the borders and content of which are (re)inscribed in the minds, especially in those of men. So, instead of the magazines and these women per se, the way they are evaluated is made the real concern in this thesis. The findings also suggest that the positioning of Islam and modernity as opposite poles loses its ground. Also, it is shown that the modern pious men in the public sphere and the 'veiling' of them, as well as the mahrem in the social media in the lives of the pious need further research.