Koroner yoğun bakım ve iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatan 65 yaş ve üzeri hastalarda delirium prevalansının tespit edilmesi
Determination of prevalence of delirium in patients aged 65 years and older who were admitted to internal medicine and coronary intensive care units
- Tez No: 431553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİLEK AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmamız; Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) iç hastalıkları ve koroner yoğun bakım servislerinde Mayıs 2015-Haziran 2015 tarihlerinde yatarak takip edilmiş, 65 yaş ve üzeri tüm hastaların (75'i KYB'de, 25'i DYB'de olmak üzere toplam 100 hasta) incelendiği kesitsel analitik tipte bir çalışmadır. DYB ve KYB servislerinde delirium prevalansını saptamak amacıyla yaptığımız bu çalışmada; deliriumla ilişkili olabileceğini düşündüğümüz parametreler, hastaların ilk yatışlarındaki komorbiditeleri (Charlson Komorbidite indeksi), yatışından önceki ve yatış esnasındaki günlük yaşam aktiviteleri (Barthel GYA Ölçeği) ve enstrumental günlük yaşam aktiviteleri (Lawton EGYA Ölçeği), mini mental durum değerlendirme testleri (MMSE), konfüzyon değerlendirme metodları (CAM) hasta veya hasta yakınlarından, demans tarama ölçeği olan AD8 ise sadece hasta yakınlarından alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirildi. DYB ve KYB servislerinde yatan toplam 100 hastanın 15' inde (%15'inde) delirium gelişti.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional analytical study of all patients aged 65 years and older who were admitted to internal medicine and coronary intensive care units in Süleyman Demirel University (SDU) (75 patients in CICU [coronary intensive care unit] and 25 patients in IMICU [internal medicine intensive care unit]; 100 patients in total) between 2015 May and 2015 June. The aim of this study was to determine the prevalance of delirium in IMICU and CICU. Parameters potentially associated with delirium such as comorbidities present at admission (Charlson Comorbidity Index), Activities of Daily Living (ADL) before and during the admission [Barthel Activities of Daily Living Index and Lawton Instrumental Activities of Daily Living (IADL) Scale, Mini Mental State Examination (MMSE), Confusion Assessment Method (CAM) were assessed using the information obtained from the patients and their care givers. N=15 of 100 patients (15%) developed delirium.