Yoğun bakım takibindeki pnömoni tanısı alan hastalarda diyastolik kalp yetmezliği parametrelerinin değerlendirilmesi
Evalution of diastolic heart failure parameters in patients with pneumonia followed in intensive care unit
  1. Tez No: 682360
  2. Yazar: ANIL GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN ELAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Merkezimizde pnömoni tanısı ile yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların demografik verilerinin, biyokimyasal parametrelerinin, diyastolik kalp yetmezliği parametrelerinin diğer değişkenleri ile ilişkisini analiz edip bir merkezin deneyimi olarak sunmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma; 01.03.2019- 01.03.2020 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi 16 yataklı İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan 18 yaş üstü 63 hasta (pnömoni tanısı bulunan hastalarda) üzerinde yapıldı. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu ShaphiroWilk testi ile test edilmiştir. Normal dağılmayan değişkenlerin iki grupta karşılaştırılmasında Mann whitney U testi kullanılmıştır. Sağkalım sürelerinin hesaplanmasında Kaplan Meier yöntemi kullanılmıştır. Analizlerde SPSS 22,0 Windows versiyon paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We planned to analyze the relationship between demographic data, biochemical parameters, echocardiographic parameters and other variables of patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of diastolic heart failure and diagnosed with pneumonia in our center and present them as a center's experience. Materials and Methods: Study; Itwasperformed on 63 people (in patients with diastolic insufficiency and pneumonia) between the ages of 18-93 at Gaziantep University Şahinbey Training and Research Hospital between 01.03.2019 and 01.03.2020. The conformity of the numerical variables to the normal distribution was tested with the ShaphiroWilk test. Mann Whitney U test was used to compare the non-normally distributed variables in two groups. Kaplan Meier method was used to calculate survival times. SPSS 22.0 Windows version package program wasused in the analysis.