Şizofreni hastalarına uygulanan duyguları tanıma ve ifade etme psikoeğitim programının değerlendirilmesi
An evaluation of the psychoeducation program for emotion identification and expression in schizophrenia
  1. Tez No: 431593
  2. Yazar: ELİF AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Şizofreni hastalarında yüzdeki duyguları tanıyamama, sosyal işlevselliği etkileyen önemli bir sorundur. Bu çalışma şizofreni hastalarına duyguları tanıma ve ifade etme psikoeğitim programının, hastaların duyguları tanıma ve ayırt etme özellikleri ve sosyal işlevsellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, yarı deneysel (öntest-son test, kontrol gruplu) olarak gerçekleştirilmiştir. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri'ni (TRSM) takip eden şizofreni hastaları girişim (21) ve kontrol (21) grubunu oluşturmuştur. Girişim grubuna 10 haftalık psikoeğitim programı uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak hazırlanan psikoeğitim programı, 10 uzmandan görüş alınarak, düzenlenmiştir. Gruplara, girişim öncesi, sonrası ve 3 ay sonrası ölçüm araçları uygulanmıştır. Ölçüm araçları; kişisel bilgi formu, Yüzde Dışavuran Duyguların Tanınması Testi (YDTT), Yüzde Dışavuran Duyguların Ayırt Edilmesi Testi (YDAT) ve Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP)'dir. Veriler“Tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi”kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The inability of patients with schizophrenia to recognize their facial expressions is an important issue that has an impact on social functioning. This study was conducted to determine the effects of a psychoeducation program for emotion identification and expression in schizophrenic patients on their ability to identify and discriminate between emotions and on their social functionality. Materials and Method: The study was of quasi-experimental design (pretest-posttest, with control group). Schizophrenic patients tracked at the Public Mental Health Centers (PMHC) comprised the intervention (21) and control (21) groups. A 10-week psychoeducation program was administered to the intervention group. The psychoeducation program, prepared by the researcher on the basis of the literature, was set up after obtaining the views of 10 experts. Measuring instruments were administered to the groups before the intervention, after the intervention, and 3 months after that. The measuring instruments consisted of a personal information form, the Facial Emotion Identification Test (FEIT), Facial Emotion Discrimination Test (FEDT) and Personal and Social Performance Scale (PSP).