Enzootik intranazal adenokarsinomlarda (ENA) VEGF ve EpCAM aktivitesinin immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical evaluation of VEGF and EpCAM expression in enzootic intranasal adenocarcinoma
- Tez No: 431645
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, vascular endothelial growth factor (VEGF) ve epithelial cell adhesion molecule'in (EpCAM) enzootik intranazal adenokarsinomlarda ekspresyonlarının incelenmesi amacıyla daha önce enzootik intranazal adenokarsinom teşhisi konmuş olan 25 adet keçi nasal tümör dokusu materyal olarak kullanıldı. Bu dokulara avidin-biotin peroksidaz kompleks metot uygulanarak VEGF, EpCAM immunoreaksiyonları karşılaştırılmalı olarak incelendi ve sonuçlar semikantitatif olarak değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak ENA'yı oluşturan hücrelerde VEGF ve EpCAM aktivitesinde artış şekillendiği gözlendi. Bu sonuç, VEGF ve EpCAM'in ENA patojenezinde rol oynadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this research, 25 enzootic intranasal adenocarcinoma tumors tissue which were previously diagnosed were used as material in order to determine VEGF and EpCAM expressions in enzootic intranasal adenocarcinomas. The routine avi¬din-biotin peroxidase complex method was used for the detection of VEGF and EpCAM, in these tissues. The results were analyzed comparatively and evaluated semiquantitatively. Immunohistochemically, increase in VEGF and EpCAM expression in ENA. This result showed that VEGF and EpCAM have a role in pathogenesis of ENA.