Enzootik pnömoni riski taşıyan buzağılara farklı metafilaktik uygulamalar
Different metaphylactic applications on calves at risk of enzootic pneumonia
  1. Tez No: 662692
  2. Yazar: YİĞİT TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Pnömoniler, ekonomik anlamda sığır yetiştiriciliğine büyük zarar vermektedir. Enzootik pnömoni, sığır solunum hastalığı kompleksinin önemli bir bileşenidir. Enzootik Pnömonili buzağılarda standart tedavide ve korunmada antibiyotikler ve nonsteroid anti-inflamatuarlar (NSAID) sık kullanılan ilaç gruplarındandır. Metafilaksi, pnömoninin kontrolü için nakil öncesi yada nakil sonrası varış döneminde ilaçların özelliklede yaygın olarak kullanılan antimikrobiyellerin grup bazında uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Metafilaktik uygulamalar için kullanılan bazı antibiyotiklere florfenikol, gamitromisin ve tildipirosin örnek verilebilir. Meloksikam, uzun etkili ruminantlarda kullanımı yaygın olan bir NSAID'dir. Sığırlardasolunum sistemi hastalıklarının tedavi başarısı ve metafilaktik uygulamalarının etkinliklerinin değerlendirilmesinde klinik skorlama sistemleri ve canlı ağırlık artışı (CAA) gibi takip sistemleri ve Total antioksidan status (TAS), total oksidatif stres (TOS), haptoglobin (Hpt) ve serum amiloid A (SAA) gibi biyobelirteçler kullanılmaktadır. Yapılan araştırmanın hayvan materyalini 2-6 aylık yaşta 160 adet, erkek holstein ırkı buzağı oluşturdu. Klinik hastalık şiddetini ölçmek için günlük pnömoni skorlama sistemi uygulandı. Hayvanlar nakil sonrası ilk varış gününde yapılacak metafilaktik uygulamalara göre 4 gruba ayrıldı. Gruplar, Meloksikam, Meloksikam+Gamitromisin, Meloksikam+Tildiprosin, Meloksikam+Florfenikol olarak belirlendi. Pnömoni skorlama ve sürü gözlemleri 0., 3., 6. ve 9. günlerde yapıldı. Buzağılardan biyobelirteç analizler için kan örnekleri, tedavi öncesi (0.gün) ve tedavi sonrası 7. günde alındı. Total antioksidan status (TAS), total oksidatif stres (TOS), haptoglobin (Hpt) ve serum amiloid A (SAA) değerleri ölçüldü. Yapılan çalışmada gruplar arası total skor parametresi değerlendirildiğinde 0. günde gruplar arası istatistiksel olarak bir farklılığın olmadığı görüldü. Ancak 3 ve 6.
Özet (Çeviri)
Pneumonias cause great damage to cattle breeding in economic terms. Enzootic pneumonia is an important component of the bovine respiratory disease complex. Antibiotics and nonsteroidal anti-inflammatories (NSAIDs) are among the commonly used drug groups in standard treatment and prevention in calves with Enzootic Pneumonia. Metaphylaxis is defined as the group-based application of drugs, especially the widely used antimicrobials, during the pre-transplant or posttransplant arrival period for the control of pneumonia. Florfenicol, gamithromycin and tyldipyrosine are examples of some antibiotics used for metaphylactic applications. Meloxicam is a common NSAID for use in long-acting ruminants. Clinical scoring systems and monitoring systems such as body weight gain (CAA) and total antioxidant status (TAS), total oxidative stress (TOS), haptoglobin (Hpt), and serum amyloid A (SAA), etc. biomarkers are used. The animal material of the study was composed of 160 male Holstein calves aged 2-6 months. A daily pneumonia scoring system was used to measure the clinical disease severity. Animals were divided into 4 groups according to metaphylactic applications on the first day of arrival after transplantation. Groups were determined as Meloxicam, Meloxicam + Gamithromycin, Meloxicam + Tildiprosine, Meloxicam + Florphenicol. Pneumonia scoring and flock observations were made on days 0, 3, 6 and 9. Blood samples were taken from calves for biomarker analysis before treatment (day 0) and on day 7 after treatment. Total antioxidant status (TAS), total oxidative stress (TOS), haptoglobin (Hpt) and serum amyloid A (SAA) values were measured. When the intergroup total score parameter was evaluated in the study, it was observed that there was no statistical difference between the groups on day 0.