Günübirlik cerrahi hastalarının ameliyat öncesi kaygı düzeyleri ve bilgi gereksinimleri
The anxiety levels and information requirements of day surgery patients before surgery
- Tez No: 431646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, günübirlik cerrahi hastalarının ameliyat öncesi kaygı düzeylerini ve bilgi gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, Trabzon İl merkezindeki bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerinde günübirlik cerrahi kapsamında ameliyat olacak 151 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Hasta Bilgi Formu ve Durumluk/Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Oneway ANOVA testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi testi kullanıldı. Hastaların çoğunluğunun günübirlik cerrahiye ilişkin bilgi aldığı ancak bazı konularda bilgi alma oranının düşük olduğu ve günübirlik cerrahi sürecine ilişkin bilgileri hekimden aldığı saptandı. Araştırmaya katılan hastaların dörtte üçünün, günübirlik cerrahi sürecine ilişkin aldıkları bilgiyi yeterli buldukları ve üçte ikisinden fazlasının bilgilerin ayrıntılı şekilde verilmesini önerdikleri belirlendi. Hastaların dörtte üçünün yakınlarına bilgi verilmediği bulundu. Hastaların çoğunluğunun ameliyat ve anesteziye ilişkin kaygılarının olmadığını ifade etmelerine karşın, durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamalarının yüksek olduğu görüldü. Yaş gruplarına göre sürekli kaygı, cinsiyetlere göre hem durumluk hem de sürekli kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Ameliyatta genel anestezi alacak hastalarda durumluk kaygı puan ortalaması ve lokal/bölgesel anestezi alacaklarda sürekli kaygı puan ortalamalarının daha yüksek olduğu saptandı. Anesteziye ve ameliyata ilişkin kaygı duyan hastaların durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlendi. Çalışma sonuçları, ameliyat öncesi dönemde hasta ve yakınlarına günübirlik cerrahi süreciyle ilgili yeterli bilgi verilmesinde, ameliyata ve anesteziye ilişkin kaygılarının azaltılmasında yol gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was descriptively done in order to determine before surgery anxiety levels and knowledge needs of day surgery patients. The study was conducted with 151 patients who would receive day surgery at surgical clinics of a university hospital located in city center of Trabzon Province. The data were gathered with Patient Information Form designed by the researcher and State-Trait Anxiety Inventory. For the data assessment; percentages, arithmetical means, standard deviation, minimum and maximum numbers, t test-Mann-Whitney U test and Oneway ANOVA test for the independent groups and Kruskal Wallis Variance Analyses were employed. It was found out that most of the patients obtained information about day surgery but the rate to receive information on some topics was low and patients obtained information about surgical process from physicians. Three fourth of the participant patients found information received on surgical process satisfactory and more than two third of the patients wanted detailed information. It was noted that three fourth of the significant others of the participant patients were informed. Although most of the patients stated that they did not have any anxiety about surgery and anesthesia; it was seen that their mean scores of state anxiety and trait anxiety were higher. It was identified that there were statistically significant differences among mean state anxiety scores in terms of age groups and among state and trait anxiety scores in terms of gender. It was identified that mean state anxiety scores of patients receiving general anesthesia and mean trait anxiety scores of those receiving local anesthesia were higher. It was noted that there was statistically significant difference between mean scores of state anxiety and trait anxiety of the patients who were anxious about anesthesia and surgery. The study results may be used as a guide in order to provide patients and their significant others with sufficient information about day surgery process and to decrease their anxiety on surgery and anesthesia during before surgery period.