Okratoksin A'nın diabetojenik etkilerinin araştırılması
Investigation on diabetogenic effects of ochratoxin A
- Tez No: 431644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDES MOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Okratoksin A'nın (OTA), uzun dönemli kullanımının sıçanlardaki diabetojenik etkileri incelenmiş ve hastalık etiyolojisindeki rolü araştırılmıştır. Çalışma 42 dişi Wistar ırkı sıçan üzerinde yürütülmüş, 3 farklı deney grubundaki sıçanlara günlük 45μg/sıçan doz hesabı ile 6, 9, 24 hafta boyunca yem ile OTA verilmiştir. Deney ve kontrol grubu kan plazma değerleri, ELISA- ve Glikoz oksidaz Peroksidaz enzimatik kolorimetrik yöntemlerle ölçülmüş, sonuçlar MiniTab istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, OTA'nın pankreasta kalıcı hasar oluşturduğu, bunun sonucunda insülin değerlerinde düşme, glikoz ve glukagon değerlerinde ise önemli oranda artış görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diabetogenic effects of long term Ochratoxin A (OTA) administration in rats were investigated and its role in the etiology of diabetes mellitus was examined. At this study, 42 female Wistar rats were used. These rats were divided into 3 different study groups. Rats in these groups received 45 μg OTA per rat daily in their feed for 6, 9 and 24 weeks, accordingly. Plasma values of study and control groups animals were determined with ELISA, Glucose oxidase and Peroxidase enzymatic colorimetric methods and the results were evaluated by MiniTab statistical program. OTA was found to cause irreversible pancreatic damage in this study. And consequently, significant decrease in insulin levels and significant increases in glucagon and glucose levels were observed.