Juvenil ve erişkin periodontitis tedavisinde dişetinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 23961
  2. Yazar: ELİF ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmamız juvenil ve erişkin periodontitis tanısı konulan toplam 47 hastaya scaling ve kök düzlemesini takiben lokal olarak %40 lık TTCMP ve %1 lik CHX jel uygulanmasının 7, 14 ve 28. günlerde yumuşak dokuda izlenen histopatolojik değişiklikler ile tedavi sonrası 3. ayda klinik düzeydeki sadece scaling ve kök düzlemesi uygulanan kontrol gurubuyla karşılaştırılması amacıyla planlandı. Histopatolojik değerlendirme için tedavilerin uygulanmasını takiben 7, 14 ve 28. günlerde dişeti biyopsileri alınarak, infiltre alanda iltihabi hücre sayımları, mast hücreleri sayımları, damar alanı, bağ dokusu içerisindeki kollajen değişimleri belli alanlarda gratik- üller yardımıyla sistematik rasgele örnekleme metodu ile ışık mikrosko¬ bu düzeyinde gerçekleştirildi. Elde edilen histopatolojik bulguların hastalık tipi ve tedavi guruplarına göre gurup içi ve guruplar arasında Wilcoxon, Kruskal Mallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak karşılaştırmaları ya¬ pıldı. Juvenil ve erişkin periodontitis hastalarında tedasvi başlangı¬ cı ve tedavi sonrası 28. günde alınan biyopsi örnekleri TEH de ince¬ lenerek periodontal hastalığın cep epiteli ve bağ dokusunda meydana getirdiği değişiklikler ile tedavi sonrasındaki durumları değerlendi¬ rildi. Tüm tedavi alt guruplarında araştırma süresi boyunca elde edilen klinik ölçümlerin gurup içi ve guruplar arası karşılaştırmaları iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi, eşleştirilmiş t- testleri, students t-testi ve bağlı olarak Duncan testi ile değerlendi¬ rildi. Araştırmanın sonuçları gözden geçirildiğinde her iki periodonti-tis gurubunun tedavi alt guruplarında klinik ve histopatolojik iyileşmenin gerçekleştiği, araştırma başlangıcında ve sonunda elde edilen değerler arasında iyileşme lehine anlamlı farklar olduğu, bununla beraber tedavi alt guruplarının birbirlerine karşı üstünlüğü olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of bacterial plaque in the etiology of inflammatory periodontal disease has been well established. Based on the association of bacterial plague and the periodontal disease, systemic and topical cnemotherapeutic agents have been used as adjunctive methods f ör treat- ing periodontitis. Local application has the advantage of delivering the antibac- terial drug directly to the subgingival bacteria hence increasing the range of suitable antimicrobials and also faciliating the use of drugs at higher concentrations. The airo of the current study was to evaluate the clinical and histopathological effect of TTCWP (tetracycline in white petrolatum) %40 and 1% chlorhexidine gel (w/w) locally applied to the periodontal pockets. The study included 25 patients with LJP and 22 patients with moderate adult periodontitis. The patients were randomly assigned to receive the following treatments. -Scaling and root plaining -Scaling + RP + CHX -Scaling + RP + TTCHP Providing ali the patients received scaling and root plaining prior to drug application. At day O and at the end of 3 months GI (gingival index), PI (Plaque index), bleeding on probing, probing pocket depth, probing attachment level and the position of the gingival margin were assessed. For morphometric analysis, interproximal sites of pretnolars ör molars which showed bleeding on probing were selected to be excised fromeach subjeet at day O, 7, 14 and 28 of the experimental phase. Following local anesthesia, the gingival biopsies were excised by sharp disection using two parallel incisions approximately 3 mm apart. The biopsies were immediately fixed in formalin % 10, dehydrated and embedded in parafin f ör light microscobic evaluation. From each block, a 4 mH section was cut in bucco lingual plane and stained with H.E., trichrome, toluidine blue and analysed stereologically. A grid point intersection analysis and systematic random sam- pling were carried out to determine the inflammatory celi counts, mast. cells, vasculature and also the collagen alterations in the total con- nective tissue area were assessed semiquantitatively. Eighteen biopsies of gingival tissue were taken from LJP and adult periodontitis patients and fifteen of them «ere processed för TEH examination. inflammatory cells, vessels, basement lamına of the sulcu- lar epithelium were examined and connective tissue alterations were evaluated with respect to the appearance on day 28 and on day O. Results of the present study suggested that ali the treatment modalities were effective in producing statistically significant altera¬ tions in respect to clinical and histological parameters. Convantionel treatment modalities are essential in the treatment of periodontal diseases, nevertheless considering the topographic struc- ture of the periodontal pocket, subgingival drug application might also possess adjunctive properties in certain cases.