Trombositten zengin plazmanın temporomandibular eklem kartilajı üzerindeki yara iyileşmesine etkisi
The effect of platelet-rich plasma on temporomandibular joint cartilage wound healing
- Tez No: 431666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÇANDIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Temporomandibular Eklem (TME) osteoartriti (OA) artiküler kartilaj ve kemiğin normal sentez ve dejenerasyonu arasında ki dengenin mekanik ve biyolojik olaylar ile bozulması sonucunda TME'de kemik, kartilaj ve eklemi destekleyen dokuları etkileyen bir hastalıktır. Trombositten zengin plazma (TZP) hastanın kendi kanından elde edilen örneğin santrifüjü ile konsantre trombosit ve ilgili büyüme faktörlerinden oluşur. Trombositten zengin plazmanın klinik kullanımı hücrelerde proliferasyon ve diferansiasyon ve doku remodelingi üzerindeki olumlu etkilerine bağlı olarak potansiyel iyileştirici özellikBu çalışmanın amacı TZP enjeksiyonunun temporomandibular eklem kartilajı ve subkondral kemik iyileşmesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda 16 Yeni Zelanda tavşanı, tek TZP enjeksiyon ve çoklu trombositten zengin plazma enjeksiyon olmak üzere rastlantısal olarak iki gruba ayrıldı. Literatürde belirtildiği şekilde OA modeli oluşturmak amacı ile tüm tavşanların temporomandibular eklemine bilateral olarak sodyum mono iodoasetat enjekte edildi. Sodyum mono iodoasetat enjeksiyonundan 4 hafta sonra tavşanlardan otolog kan alınarak TZP elde edildi. Trombositten zengin plazma sağ TME'ye tek enjeksiyon grubunda bir kez, çoklu enjeksiyon grubunda ise üç kez (haftada bir kez) enjekte edildi. Kontrol grubu olarak tüm hayvanların sol TME'sine her TZP enjeksiyon zamanında izotonik NaCl enjekte edildi. İlk TZP enjeksiyonundan 30 gün sonra tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Çalışmanın sonunda TZP'nin TME kartilaj ve kemik yüzeylerine etkisi histopatolojik olarak değerlendirildi. Histolojk değerlendirme sonunda gruplar arasında kartilaj ve subkondral kemik rejenerasyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. Ancak çoklu TZP enjeksiyon grubunda kartilaj ve subkondral kemikte daha fazla iyileşme gözlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda TME OA tedavisinde TZP enjeksiyonunun tek başına veya diğer tedavi modelleri ile beraber kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint (TMJ) osteoarthritis (OA) is a disease of the bone, cartilage, and supporting tissues of the TMJ and is the results from mechanical and biological events that destabilize the normal coupling of the degradation and synthesis of the articular cartilage and subchondral bone. Platelet-rich plasma (PRP) is a concentrate of platelets and associated growth factors obtained through centrifugation of sample of the patient's blood. Platelet-rich plasma's clinical use has surged due to its potential healing properties through the recruitment, proliferation and differentiation of cells and tissue remodeling. The purpose of this study was to evaluate the effect of PRP injection on TMJ cartilage and subchondral bone healing. In our study, 16 New Zealand white rabbits divided randomly in two groups as single PRP injection and multiple PRP injection groups. Sodium mono iodoacetat (MIA) injected in bilateral TMJ of all animals intraarticullary to create a model of OA in joint which was mentioned in the literature. Four week after MIA injection, autologous blood was taken from rabbits to obtain PRP. Platelet-rich plasma was injected to right TMJ in the single injection group for once and in the multiple injection group for three times (1 per week). Solution of NaCl was injected all of the animals' left TMJs at every PRP injection time as a control group. At the end of 30th day after first PRP injection, the animals were sacrificed. At the end of the study the effect of PRP on TMJ bony surfaces and joint cartilages were examined histopathologically. After histological examination no statistically significant difference was found between groups in the regeneration of cartilage and subchondral bone. On the other hand the healing of cartilage and subchondral bone was greater in the multiple platelet-rich plasma injection group. Our results suggest that PRP injection to treat TMJ osteoarthritis may be used alone or combined therapy with the other treatment modalities.