Temporomandibular eklem osteoartritli hastaların tedavisinde eklem içi uygulanan medikal ozon ile medikal ozon sonrası uygulanan çeşitli eklem içi ajanların kısa dönem klinik etkinliklerinin değerlendirilmesi
Short-term evaluation of the clinical efficacy of intra-articular medical ozone and various intra-articular agents following medical ozone in the treatment of temporomandibular joint osteoarthritis patients
- Tez No: 872934
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL CÖMERT KILIÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı Temporomandibular Eklem Osteoartritli (TMEOA) hastaların tedavisinde eklem içi uygulanan medikal ozon uygulaması ile medikal ozon uygulamasını takiben uygulanan eklem içi Hyaluronik asit (HA), Kortikosteroid (KS) ve Trombositten zengin plazma (PRP) ajanlarının klinik etkinliklerinin 6 aylık takip periyodunda karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu tez çalışmasına Konik Işınlı Bilgisayar Tomografi (KIBT) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) kullanılan ve Wilkes IV veya Wilkes V sınıflamasına sahip olup TME-OA teşhisi konulan 62 erişkin hastanın 93 eklemi dahil edilmiştir. Bu hastalar rastgele bir şekilde 5 farklı gruba ayrılmıştır: Kontrol grubunda (Grup 1) alınan hastalar herhangi bir TME-OA tedavisi almamıştır. Çalışma gruplarında (Grup 2, 3, 4 ve 5) tüm hastalar haftalık 4 seans olmak üzere 1 mL eklem içi lokal anesteziyi takiben 2 mL eklem içi 15µg/L medikal ozon-oksijen gaz karışımı almışlardır. Ayrıca Grup 3,4 ve 5'de yer alan hastalara eklem içi uygulanan medikal ozon tedavisini takiben sırasıyla tek seans 1 mL eklem içi HA, KS ve PRP uygulanmıştır. Hastalar işlem sonrası 3 ve 6 aylık takip periyotları sonrasında değerlendirilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda Friedman ve Wilcoxon testleri ve gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis study aims to evaluate the clinical efficacy of intra-articular medical ozone and various intra-articular agents' application, including Hyaluronic Acid (HA), Corticosteroid (CS), and Platelet-Rich Plasma (PRP), administered following intraarticular medical ozone application, in the treatment of patients with Temporomandibular Joint Osteoarthritis (TMJ-OA) for the 6-month follow-up period. Materials and Methods: This study included 93 joints of 62 adult patients diagnosed with TMJ-OA with Wilkes IV or Wilkes V classification, based on Cone Beam Computed Tomography (CBCT) and Magnetic Resonance Imaging (MRI) evaluations. The patients were randomly divided into five different groups: In the control group (Group 1,), no TMJ-OA treatment was administered. In the study groups (Groups 2, 3, 4, and 5), and all participants received 2 mL intra-articular 15µg/L medical ozoneoxygen gas mixture following 1 mL intra-articular local anesthesia weekly for four sessions. Additionally, patients in Groups 3, 4, and 5 received a session of intra-articular HA, CS, and PRP after intra-articular medical ozone therapy. Patients were evaluated preoperatively and 3 and 6 months postoperatively. Friedman and Wilcoxon's tests were used for within-group comparisons, and Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used for between-group comparisons.