The New technologies and developing countries: Opportunies and strategies
- Tez No: 43168
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA ÖNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Bu tezde 'yeni teknolojiler' terimi ile kastedilen mikroelektronik ilişkili bilgi teknolojilerinin gelecekteki gelişim süreçlerinde gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkeler üzerinde yaratacağı fırsatlar ve bu fırsatları kullanmak için bu ülkelerin izlenmesi gereken temel politikaları ortaya konulmuştur. Bu yönüyle literatürde yapılmış çalışmaların ve ileri sürülmüş fikirlerin yöntemsel bir araştırmasıdır. Çalışma iki basamaktan oluşmuştur: Birinci basamakta 'yeni teknolojilerin' ve onların sonucu olan 'yeni paradigmanın' ne şekilde gelişmekte olan ülkelere yeni ufuklar açılabileceği ileri sürülmüştür. İlk altı ana bölüm bu temayla ilgilidir. Altıncı bölümün sonuna kadar olan kısımda, mikroelektronik ilişkili bilgi teknolojilerinin gelişmekte olan ülkelere gelişmiş ülkelere karşı ne gibi avantajlar sağlayabileceği ileri sürülmüştür. Ancak bu avantajların gelişmekte olan ülkeler tarafından kullanılabilmesinin ise bazı stratejik şartlara bağlı olduğu düşünülmektedir. İşte bu sebeple ikinci basamakta önceden belirtilen fırsatları kullanmak isteyen ülkelerin ne gibi politikalar izlemeleri gerektiği ve bu bağlamda genelde devletin özelde ise hükümetin rolünün ne olabileceği irdelenmiştir. Şunu belirtmekte yarar vardır ki bu tezde ampirik veriler kullanmaktan ve sayısal analizlere yer verilmekten özellikle kaçınılmıştır. Bunun için ise iki tane haklı sebep vardır. Birincisi teze konu olan ülkeler geniş bir 'gelişmekte olan ülkeler' terimi şemsiyesi altında toplanmıştır. Bu terim ile kastedilen teknolojik ve endüstriyel olarak gelişmiş ülkelerin ardında kalan tüm ülkelerdir ve literatürde farklı yönlerine göre çeşitli gruplamalara tabi tutulmuşlardır. İkinci neden ise yine teze konu olan gelişmekte olan VIülkelerin herbirinin çok farklı sosyal, ekonomik, coğrafi, tarihsel ve antropolojik iç şartlara haiz olmalarıdır. Bu nedenle bir ülke için geçerli olabilecek bir uygulamanın diğerleri için de aynen geçerli olmasını beklemek imkansızdır. Ancak ortaya konulan genel çıkarımlardan her bir ülke yönünden ders alınmasını beklemek daha doğrudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new technologies seem to provide a significant development opportunity for developing and less developed countries. This thesis puts forward the arguments about how the microelectronics-related information technologies, expressed by the term 'new technologies' development process. However, this is not an automatic process and there are some essential policy ingredients which can be followed by the developing countries in exploiting these opportunities. The thesis also reveals this necessary policy ingredients. From this point of view, it is a methodological survey of ideas and studies made in literature. It is a two stage study: At the first stage, how the new technologies and the resulting the new paradigm can open the new possibilities for the developing countries is elaborated. First six chapters are related to this theme. Until the end of the sixth chapter, it is revealed that how the microelectronics-related information technologies can confer certain advantages on developing countries in their catch-up process over the advanced nations. However, exploitation of these advantages depends upon the fulfillment of certain strategic considerations. For this reason, the second stage concentrates on the policy implications and draws some strategies for the countries to reap the potential advantages of the new technologies. In this context, the role of the governments is crucial. It should be emphasized that it is especially prefered to exhibit no emprical data or numerical analysis in the thesis. There are two justifiable reasons for this: First, the countries which are at the domain of the thesis are grouped under a wide range 'developing countries' term. This term refers to all the countries behindtechnologically and industrially advanced countries. In literature, these economies were classified into different sub-groups according to choisen criterias. Second, these countries have different social, economical, geographical, historical and anthropological internal conditions. For this reason, it cannot be expected that what is applied for one country will be appropriate in other country. However, the underlying principles are similar. Each country can derişe its specific lessons from these general deductions.