Sağlık turizminin ekonomik boyutu: Türkiye ve Singapur karşılaştırması
Economic dimension of health tourism: Comparison of Turkey and Singapore
- Tez No: 681058
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEMİR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Geleneksel turizm anlayışının yanında günümüzde hızla gelişen sektörlerden birisi olan sağlık turizmi dünyada iletişim ve ulaşım ağının gelişmesi, insanların boş zaman ihtiyaçlarını değerlendirme arzusunun artması, insanların tatil ve gezi amacının yanında tedavi olma isteği sonucunda ortaya çıkmıştır. Sağlık turizminin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir pazar oluşturmasına bağlı olarak rekabet artmış ve pazardan daha fazla pay almak ve döviz geliri kazanmak amacıyla sağlık turisti çekme yarışı da hızlanmıştır. Tedaviyle birlikte seyahat etme arzusunun dışında kişileri sağlık turizmine yönlendiren diğer önemli nedenler ise kişilerin yaşamış olduğu ülkede sağlık profesyonellerinin ve teknolojilerinin yetersiz olması, tedavilerde uzun bekleme süreleri, daha kaliteli hizmet alma arzusu ve yüksek tedavi ücretleridir. Artan sağlık turizmi ve yükselen sağlık turisti sayısı, seyahat edilen ülkede yeni ekonomik etkiler yaratmaktadır. Özellikle tedavi ücretlerinde uygulanan farklı fiyat politikaları tüm dünyada sağlık turizmini yeni bir sektör haline getirmekte ve bu doğrultuda ülkeleri yeni stratejiler uygulamaya yönlendirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı sağlık turizminde lider ülkelerin mevcut durumları da yorumlanarak Türkiye ve Singapur'un sağlık turizmi profillerinin incelenerek karşılaştırma yapılmasını sağlamak ve Türkiye'de sağlık turizminin geliştirilmesine yönelik imkanların ve kısıtların analizini yapmaktır. Çalışma neticesinde Türkiye ve Singapur'un sağlık sektöründe ve sağlık turizminde farklı kriterlerde üstünlüklerini, zayıflıklarını, risk ve tehditlerini görme imkânı tanımakta ve karşılaştırma yapmamıza olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to traditional tourism understanding, health tourism, which is one of the rapidly developing sectors today, has emerged as a result of the development of the communication and transportation network in the world, the increase in the desire of people to make use of their leisure needs, and the desire of people to be treated in addition to the purpose of vacation and travel. Due to the fact that health tourism creates an important market in developed and developing countries, competition has increased and the tourist attraction race has accelerated in order to get a larger share from the market. Apart from the desire to travel with included treatments, other important reasons that direct people to health tourism are inadequate health professionals and technologies in the country where people live, long waiting times in treatments, high treatment fees and desire to receive better quality service. Increasing health tourism and increasing number of health tourists create new economic effects in the country of travel. Especially different price policies applied in treatment fees make health tourism a new sector all over the world and lead countries to implement new strategies in this aspect. The main purpose of this study is; to make comparison by examining the medical tourism profiles of Turkey's and Singapore's and to analyze the opportunities and constraints for health tourism development in Turkey while interpreting the current status of the leading countries in health tourism. This study allows us to see Turkey and Singapore's strength and weaknesses in health industry and medical tourism in various criterias and to recognise the oppurtunities and threats thus make comparisons properly.