An Analysis of Carnap's Logical Syntax of Language
Carnap'ın Dilin Mantıksal Sentaksı'nın analizi
- Tez No: 43169
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜROL IRZIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Carnap'ın Dilin Mantıksal Sentaksının Analizi Erg ün Ahmet Akça“Dilin Mantıksal Sentaksı”(bundan böyle LSL) Carnap'ın 1930 başlarındaki matematiğin temellerine ilişkin tartışmalara yanıtı olduğu kadar onun felsefe kavrayışının da açımlanımıdır. Bu tez LSL'nin, onun tarihsel köklerinin, ve içeriğinin eleştirel bir değerlendirmesini yapma girişimidir. Tezin ilk kısmı esas olarak LSL'nin mantıksal ve felsefi sonuçlarının betimsel bir anlatımıdır. Bu kısımda Carnap'ın felsefi görüşlerine temel oluşturan, mantıksal sonuç ve diğer mantıksal kavramların ayrıntılı bir tartışması sunulmaktadır. Bu tartışmayla LSL'nin iki meta-mantıksal tezi açımlama amacında olduğu gösterilmektedir: (1) Herkesin kendi dilsel çerçevesini istediği gibi seçmekte serbest olduğunu ve değişik seçimlerin karşılaştırılmasının sentaktik olarak yapılması gerektiğini ifade eden Hoşgörü ilkesi, (2) mantıksal sentaksın felsefenin yerini alması gerektiğini ifade eden tez. Bu iki meta-mantıksal tezle Carnap'ın matematiğin temellerine ilişkin tartışmayı sona erdirmeyi umduğu da gösterilmektedir. Tezin ikinci kısmı LSL'de önesürülen görüşlerin eleştirel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Bu kısımda Carnap'ın dilsel çerçevelere yönelik sentaksal yaklaşımı için temel zorluğun Hoşgörü İlkesinin çoğulcu ve sentakscı yönleri arasındaki gerilimden doğduğu uslamlanmaktadır. Çoğulculuğu sentakscılığını, sentakscılığı ise çoğulculuğuna karşı çalıştığı için İlke'nin kendi kendini çürüttüğü savlanmaktadır. Tezin sonuç bölümü Carnap'ın semantik dönemine ait bazı kavramların da yardımıyla Hoşgörü İlkesi için bir uslamlama geliştirme girişimidir. Bu bölümde, İlke'nin içerdiği uzlaşımsalcılığın sadece eğer dilsel çerçevenin kurallarının yalnızca“tür terimleri”nin anlamlarını değil aynı zamanda“gerçeklik”i de kurma gücüne sahip oldukları sürece anlamlı olabileceği uslamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Analysis of Carnap's Logical Syntax of Language by Erg ün Ahmet Akça“The logical Syntax of Language”(henceforth LSL) is Carnap's response to the foundational disputes about mathematics in early 1930s and is also an exposition of his conception of philosophy. The present thesis is an attempt to provide a critical evaluation of LSL, its historical roots, and its content. The first part of this thesis is mainly descriptive exposition of logical and philosophical results of LSL. It discusses the technical developments of LSL which are essential to Carnap's philosophical views in detail, such as the explication of logical consequence and other logical concepts. It displays that LSL aims to illustrate two meta-logical theses : (1) Principle of Tolerance which states that every one is free to choose his own linguistic framework and that comparative merits of different frameworks must be evaluated on syntactical grounds, and (2) philosophy is to be replaced by logical syntax. It shows that by these two theses, Carnap hopes to dissolve the disputes concerning the foundations of mathematics. The second part of this thesis is critical assessment of the views displayed in LSL. It argues that the main difficulty with Carnap's syntactical approach to linguistic frameworks arises from the tension between the pluralist aspect and syntacticist aspect of the Principle of Tolerance. It shows that this principle is self-undermining: pluralism works against syntacticism, syntacticism against pluralism. Concluding chapter of this thesis is an attempt to construe an argument in favour of the Principle of Tolerance by the help of some notions which belong to the semanticist period of Carnap's philosophy. It argues that the conventionalism implied by this principle make sense only if the rules of a linguistic framework had a constitutive powers: these rules constitute not only the meaning of primitive kind-terms but also“reality”. iv