Supraventriküler taşikardili hastalarda radyofrekans ablasyonun sistemik inflamasyon ve kök hücre üzerine etkisi
The effect of radiofrequency ablation on stem cells and systemic inflammation in patients with supraventricular tachycardia
  1. Tez No: 431692
  2. Yazar: AHMET LÜTFÜ SERTDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Radyofrekans ablasyon sonrası atriyal fibrilasyonlu hastalarda kemik iliğinden kaynaklı CD34+ hücrelerin periferik dolaşımda arttığı önceki çalışmalarda gösterildi. Bizim çalışmamızda, daha kısa süreli ablasyon gerektiren aritmiler olan atriyoventriküler reentran taşikardili (AVRT) ve atriyoventriküler nodal reentran taşikardili (AVNRT) hastalarda radyofrekans ablasyonunun dolaşımdaki kök hücre (CD34+) ve inflamatuvar parametreler üzerindeki etkisi araştırıldı. Metotlar: AVRT ve AVNRT'si olan 26 hastaya (13 kadın, yaş 56±16) radyofrekans ablasyon işlemi uygulanmıştır. Hastalarda periferik dolaşımdan alınan kan örneklerinde işlem öncesi bazal ve işlem sonrası 7. ve 30. günlerde Troponin-I (Tn-I), interlökin-6 (IL-6), Stromal deriveted faktör 1-α (SDF 1-α), CD34+ hücre ve C-reaktif protein (CRP) bakıldı. Bulgular: CD34+ hücrelerinin, işlem sonrası 7.
Özet (Çeviri)
Aim: An increase of bone marrow-derived CD34+ cells in circulation was demostrated in previous studies after radiofrequency ablation of atrial fibrillation. We investigated the effect of radiofrequency ablation on stem cells (CD34+) and inflamatory parametres in patients diagnosed AVNRT and AVRT that require shorter duration of ablation procedures. Metods: Radiofrequency ablation was performed in 29 AVRT and AVNRT patients (15 women, age 56±16). Troponin-I (Tn -I) , interleukin- 6 (IL -6), stromal deriveted factor 1 - α (SDF 1 - α ) , CD34 + cells and C- reactive protein (CRP ) were measured pre-procedural (baseline) and post-procedural at 7. and 30. days from peripheral blood samples. Results: We observed that CD34++ cell levels showed a significant increase at post-procedure 7.