Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan hastalarda işlem öncesi anksiyete, işlem sonrası memnuniyet, ağrı ve toleransının değerlendirilmesi
Patients who underwent thyroid fine needle aspiration biopsy the anxiety before procedure and assessment of the post processing satisfaction, pain and tolerance
  1. Tez No: 431693
  2. Yazar: ŞAKİR TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN KARAKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid nodüllerinin klinik önemi; yaş, cinsiyet, radyasyona maruz kalma öyküsüne, aile öyküsü gibi faktörlere bağlı olarak % 7–15 oranında ortaya çıkan tiroid kanserini ekarte etmek ve gereksiz cerrahi girişimleri önlemektir (Cooper et al. 2009). İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda 18 yaş üzeri tiroid nodülü olan hastalarda biyopsi yapılmadan önce anksiyete düzeyi, biyopsi sonrası memnuniyet düzeyi, ağrı, toleransı ve bu paramatrelerin birbirleri ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza 18 yaş üzeri tiroidde nodülü olan 225 tane hasta dahil edildi. Hastalara işlem öncesi anksiyete düzeyini saptamak için Beck anksiyete ölçeğini uygulandı. Hastaların biyopsi öncesi anksiyete düzeyi ve biyopsi sonrası hastanın memnuniyet düzeyi, ağrısı ve işlemi toleransı değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Biyopsi işlemi öncesi anksiyete ile biyopsi sonrası hastanın memnuniyeti arasında negatif korelasyon bulundu. Biyopsi işleminden memnuniyet ile tolerans arasında anlamlı pozitif ilişki bulundu. Yalnızca anksiyete ile hekim toleransı görüşü arasında anlamlı korelasyon tespit edilmedi. Sonuç: Anksiyete ile memnuniyet arasında anlamlı ilişki bulundu. Biyopsi işleminden memnuniyet ile tolerans arasında anlamlı pozitif ilişki bulundu. Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi invaziv bir girişim olmasına rağmen hastalarda hafif anksiyete yaratan ve hafif ağrılı bir işlemdir. Biyopsiden memnuniyet ve işlem toleransını etkileyen faktör olarak işlemi yapan hekimin tecrübesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The clinical significance of thyroid nodules age, sex, history of exposure to radiation, depending on factors such as family history to rule out thyroid cancer occurring 7-15% and prevent unnecessary surgery (Cooper et al. 2009). Fine-needle aspiration (FNA) is widely used in the evaluation of thyroid nodules. In our study, prior to a biopsy of thyroid nodules with anxiety level in patients over 18 years, the level of satisfaction after the biopsy, tolerance, and we aim to evaluate the relationship between these parameters from each other. Materials and Methods: In our study of 225 thyroid nodules with many patients over the age of 18 he was enrolled. Before the procedure, the patient underwent the Beck Anxiety Inventory to determine the level of anxiety. The anxiety level before biopsy of patients with biopsy after the patient's satisfaction level and procedure tolerance has been evaluated. Results: Before the biopsy procedure with anxiety was negative correlation between patient satisfaction after the biopsy. There was a significant positive correlation between tolerance and satisfaction with the biopsy procedure. Only, a significant correlation between physician intolerance anxiety was not detected. Conclusion: There was a significant correlation between satisfaction and anxiety. There was a significant positive correlation between tolerance and satisfaction with the biopsy procedure. Thyroid fine needle aspiration biopsy is an invasive, is a condition that do cause mild anxiety and pain in patients. The experience of the physician who treated as factors affecting the procedure of the biopsy tolerance and satisfaction is important.