18 yaş üstü erişkinlerde tetanoz immunglobulin G düzeyi ve sosyodemografik özelliklerle ilişkisi
Tetanus immunglobulin G levels in adults over 18 years old and the relationship with socio-demographic characteristics
  1. Tez No: 431691
  2. Yazar: ALİ RIZA ÇAPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tetanoz aşı ile önlenebilen, yüksek mortaliteye sahip, öldürücü bir hastalıktır. Dünyada önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada 18 yaş üzeri erişkin bireylerde tetanoza karşı koruyucu antikor düzeylerini ve etkileyen faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 20.05.2015 - 30.12.2015 tarihleri arasında 18 yaş üzerindeki 1100 erişkin bireyde yapılmıştır. Bu çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Konya il merkezinde yer alan Meram, Selçuklu, Karatay bölgelerinden randomize olarak seçilmiş 40, 48 ve 72 No'lu aile sağlığı merkezlerine herhangi bir nedenle başvuran bireyler alınmıştır. 18 yaşından küçükler, Konya merkez dışında ikamet eden bireyler, bilinen immun yetmezliği olan hastalar ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler araştırmaya dahil edilmemiştir. Sosyodemografik özellikleri içeren bir anket formu, araştırmacı tarafından katılımcılarla yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurulmuştur. Katılımcılardan alınan kanlardan tetanoz IgG düzeyleri ölçülmüştür. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.00 programı kullanıldı, p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Tetanus is a fatal disease that has a high mortality rate and which can be prevented by vaccination. It still continues to be a major health problem in the world. In this study, we aimed to determine the protective tetanus antibody levels and affecting factors in adults over 18 years old. Material and method: This descriptive research was carried out on 1100 adults over 18 years old between 20.05.2015 - 30.12.2015. Adults over 18 years old, who apply to Family Medicine Outpatient Clinic of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine and three randomly selected Family Health Centers in Meram, Selçuklu and Karatay regions of Konya city center for various reasons, were included in this study. Those who were younger than 18 years old, living outside of Konya city center, immunodeficiencient patients and individuals who refused to participate in the study were excluded from the study. Socio-demographic questionnaire was filled by researcher using the face-to-face interview method with participants. Tetanus IgG levels were measured in the blood samples of the participants. All statistical analyses were performed using SPSS 20 software, p value less than 0,05 was considered as significant. Results: The mean age of the participants was 36,94 years (SD=14,60). Antibody levels in participants were determined to be nonprotective in 0,1% and protective in 99,9%.