Manisa yöresi süt sığırlarında subklinik paratüberkülozun seroprevalansı
Subclinical paratu- seroprevalence in manisa AREA of dairy cattle
- Tez No: 431694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı; Manisa yöresi süt sığırlarında subklinik paratüberkülozun seroprevalansını tespit etmektir. Araştırmada; Manisa Merkez dahil altı farklı ilçede, 40 farklı ahırda örnekleme yapıldı. Çalışma materyalini klinik olarak sağlıklı 442 multiparoz Holştayn süt sığırı oluşturdu. Canlı ağırlıkları, bir önceki laktasyon süt verimleri ve yaşları kaydedildi. Toplanan serum örneklerinde seroprevalans ELISA yöntemi ile belirlendi. Hastalık seroprevalansı Manisa Merkezde %13, Turgutlu'da %28, Alaşehir'de %20, Kula'da %38, Akhisar'da %26 ve Salihli'de %22 olarak tespit edildi. Örnek toplanan tüm ahırlarda enfeksiyon belirlenmiştir. Sonuç olarak; Manisa yöresi süt sığırlarında genel prevalans %21.72 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine seroprevalence of subclinical paratuberculosis in dairy cattle in Manisa region of Turkey. Within this research, sampling was performed in a total of six districts including the central district of Manisa and 40 different cowsheds. The study material consisted of 442 clinically healthy multiparous Holstein dairy cattle. Live weights, the previous lactation milk yield, and age of the animals were recorded. Seroprevalence was determined by ELISA in the collected serum samples. The seroprevalence of the disease was found to be 13% in the central district of Manisa, 28% in Turgutlu, 20% in Alasehir, 38% in Kula, 26% in Akhisar, and 22% in Salihli. Infection was determined in all samples collected from all cowsheds. The results of the study have revealed that seroprevalence of subclinical paratuberculosis in dairy cattle in Manisa region of Turkey is 21.72%.