Kardiyoloji hastalarında duygudurum özelliklerinin, öfke ifade tarzının değerlendirilmesi ve psikosomatik araştırmalar için tanı ölçütleri(DCPR) ile karşılaştırılması
The mood characteristics in the cardiology patient, evaluation of anger expression and comparison with the diagnostic criteria for psychosomatic research
- Tez No: 431704
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer sanayileşmiş ülkelerde en önde gelen ölüm nedenidir. Kalp hastalıklarında psikolojik faktörler oldukça önemli olduğu halde bu durum günlük uygulamalar içinde ihmal edilmektedir. Kardiyovasküler sistem hastalıklarında ve uygulanan tedavi yöntemlerine bağlı en yaygın görülen psikiyatrik bozukluklar anksiyete ve depresyondur. Uzun yıllar yapılan çalışmalarda depresif bireyler arasında iskemik kalp hastalığı riskinin yüksek olduğu, kalp hastalarının depresyon sürecini kötüleştirdiğini ve depresif hastalarda miyokard infarktüsün hemen sonrasındaki periyotta ölüm oranının arttığı belirtilmiştir. Kardiyovasküler sistem hastalıklarında psikiyatrik bozukluk çok rastlanılan bir durumdur ve çoğunlukla çalışmalar miyokard infarktüsü geçirmiş hastalar üzerinde yapılmıştır. En az KAH kadar fiziksel ve ruhsal yönden kısıtlılıklar yaratan, uyum sorunlarına yol açan diğer kalp hastalıkları ihmal edilmiştir. Bizim çalışmamızda kalp hastalığı olan yaklaşık 98 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara HAD ölçeği, SÖÖT ölçeği ve DCPR demoralizasyon, irritabl duygudurum, tip A kişilik, aleksitimi alt ölçekleri uygulanmıştır Hastaların 64'ünde Kah 34'ünde diğer kalp hastalıkları olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde KAH ve diğer hastalık grupları arasında anksiyete, depresyon ve öfke puanları açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca yine çalışmamızda KAH olan kişiler diğer kalp hastalıları olan kişilerle DCPR'ın demoralizasyon, irritabl duygudurum, tip A kişilik, aleksitimi alt tanıları alma sıklıklarının benzer olduğu görülmüştür. Dahası demoralizasyon özellikleri olanlar olmayanlara göre anlamlı olarak daha fazla sürekli öfke, durumluk öfke ve dışa vurulan öfke davranışı sergilemektedir. Ayrıca demoralizasyon özellikleri olanlar olmayanlara göre anlamlı olarak daha fazla anksiyeteli ve depresif bulunmuştur. . DCPR Demoralizasyon alt ölçeği de oldukça hızlı uygulanabilmekte ve KAH gelişiminde önemli risk faktörleri olan öfke, anksiyete ve depresyon hakkında fikir verici olabilmektedir. Sonuçlar düşünüldüğünde sadece dört DCPR alt ölçeği öfke, anksiyete ve depresyon hakkında oldukça fikir verici görünmektedir. DCPR kardiyolojik hastalıklarda psikiyatrik semptom taraması açısından kullanılabilir bir araç olarak değerlendirilebilir. Gelecek çalışmalarda DCPR'ın diğer alt grupları da değerlendirmede kullanılabilir olacağı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In The United States and other industrialized countries, Cardiovascular diseases is the leading cause of death. Altough psychological factors in heart disease is quite important this is neglected in clinical practice. The most common psychiatric disorders related to the cardiovascular system diseases and treatment are anxiety and depression. İn the studies over many years, a higher risk ischemic heart disease in depressed individuals, major depression worsens the process of heart disease and depressif mood increased mortality in myocardial infarction was reported. Psychiatric comorbidities in the cardiovascular system is common and most of studies were on patients who have had a coronary artert disease. Other heart diseases that creates physical and psychological problems lead to disturbance at least as coronary artery disease has neglected. A total of 98 patients has heart disease were included in this study. Hospital Anxiety Depression Scale, Anger and anger expression scale and DCPR demoralisation, irritable mood, type A personality, alexithymia subscales were done by the researchers. 64 patients with coronary artery disease and 34 patients with other heart diseases was observed. İn the results coronary artery disease and other disease groups had similar scores include anxiety, depression and anger subscales. Moreover, people with coronary artery disease and people with other heart disease were found to be similar prevalence of demoralization, irritable mood, type A personality and alexithymia diagnoses. Furthermore, patients with demoralization have more continuos anger, more expressed anger and more state anger significantly than patients without demoralization. Also patients with demoralization were significantly more anxious and depressed than patients without demoralization. DCPR Demoralization subscale also can be applied quickly and can give many information about important risk factors of development coronary disease especially anger, anxiety and depression. İn future studies, the other subscales of dcpr seem to be used in the assesment of the psychosomatic patients .