Retinal lazer fotokoagülasyon tedavisinde farklı lazer cihazları ile endolazer uygulamalarının retina histopatolojisine etkisi
The effect the endolaser application with different laser devices of retinal laser photocoagulation treatment on retinal histopathology
  1. Tez No: 431703
  2. Yazar: NIGAR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ AYDIN, PROF. DR. İBRAHİM FEYZİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Yapılan çalışmanın amacı farklı lazer cihazları ile endolazer uygulamalarının retina üzerindeki etkileri saptanarak Omesis Medikal tarafından üretilen 532 nm retinal lazer sisteminin endolazer fotokoagülasyon uygulamasının güvenilirliğinin değerlendirilmesi ve yeni yerli cihaz üretiminin sağlanması. Gereç ve Yöntem: OMESIS firması tarafından 532 nm diyot lazer fotokoagülasyon cihazı hayvan çalışması öncesinde üretildi. On iki adet pigmentli tavşanlar OMESIS ve DORC grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Her bir grup erken ve geç dönem olarak 2 alt gruba ayrıldı. Limbusun 1,5 mm gerisinden pars plana 20 gauge üçlü girişi takiben kor vitrektomi yapıldı. Kor vitrektomiyi takiben, birinci gruptaki 6 tavşanın sağ gözüne Omesis medikal tarafından geliştirilen endolazer ile, ikinci gruptaki 6 tavşanın sağ gözüne ise kontrol grubu olarak DORC firmasının lazeri ile, tavşanların görsel çizgilerinin altındaki retina tabakalarına, birer spot aralıklarla, 100 mW, 0,1 sn beyaz spotlar oluşacak şekilde 100-200 atım retinal fotokoagülasyon uygulandı. Hem OMESİS ve hem de DORC lazer gruplarındakı tavşanlardan ikisine işlemden hemen sonra (erken dönem), gruplarda her birinde kalan dört tavşanın sağ gözlerine ise işlemden 2 hafta sonra ötenaziyi takiben enükleasyon uygulandı. Görsel çizginin altından geçen aksiyel kesitler alındı. 20 mm kalınlığında kesitler hemotoksilen eosin ve toloudine mavisi ile boyanarak histolojik inceleme yapıldı. Bulgular: Ameliyat esnasında hem Omesis lazer grubunda, hem de standart kontrol olarak kullanılan DORC lazer grubunda benzer lazer yanıklarının oluştuğu izlendi. Histolojik olarak hemotoksilen eosin boyamalarında, hem Omesis lazer grubunda hem de DORC lazer grubunda benzer şekilde retina, retina pigment epiteli ve koroid arasında yapışıklık olduğu, retina tabakaları arasında ayrılma ve lazer yanığı kenarında retina altı sıvı bulunduğu görüldü. Omesis lazer yanığı ve DORC lazer yanığı arasında erken dönemde ve ikinci hafta örneklerinde histolojik bir fark izlenmedi. Tartışma ve Sonuç: OMESİS lazer fotokoagülasyon sistemi ile DORC lazer fotokoagülasyon sistemine morfolojik ve histolojik olarak benzer şekilde retina yanıkları elde edilmiştir. İşlemler esnasında her iki lazer sistemi ile herhangi bir komplikasyon izlenmemiştir. Bu ise OMESİS lazer sisteminin DORC lazer sistemi gibi etkili ve güvenli olduğunu ortaya koymaktadır. Omesis lazer sistemi, yapılan tavşan çalışmasında retinal fotokoagülasyon için güvenli bir alternatif olarak görünmektedir. OMESİS lazer sistemine slit lamp biyomikroskopların entegrasyonu, pattern lazer, mikropulse lazer ve yeni gelişmelerin uygulanması ile retina lazer uygulamaları alanında, dünya ile yarışabilir ürünlerin ortaya çıkarılması ve ülkemiz bilim insanlarının dünya çapında söz sahibi olabilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the reliability of endolaser photocoagulation of 532 nm laser system produced by Omesis Medikal, by detecting the effects of endolaser photocoagulation of different laser devices on retina and provide production of new local devices. Materials and Methods: 532 nm diode laser photocoagulation device was produced by Omesis company before animal study. Twelve pigmented rabbits were divided into 2 groups, named OMESIS and DORC. Each group is divided to two sub-groups, which are defined as“early”and“late”period. Pars plana 20 gauge triport entry performed 1,5 mm behind the limbus, and core vitrectomy was applied. After core vitrectomy, 100-200 shots of retinal photocoagulation with 100 mW power and 0,1 second interval was applied as one spot interval that comprise white spots to the retina layers locating under the visual line of right eyes of 6 rabbits in the first group by using Omesis device and right eyes of 6 rabbits in the second group using laser of DORC company (as a control). Enucleation was applied to the two of the rabbits in both OMESIS and DORC groups immediately after the process (early period) and to the right eyes of the remaining four rabbits after 2 weeks (late period) in each group following after euthanasia. Axial sections were captured below the visual line. 20 mm sections were histologically examined with hematoxylin eosin and toluidine blue stains. Results: It was observed that, similar laser burns were formed in both DORC, which has been used as a standard control group, and Omesis group during the process. Histologically in haematoxylin and eosin stains, there is cohesiveness between retina, retina pigment epithelium and choroid, and retinoschisis, and subretinal fluid around laser burns in both OMESIS and DORC groups, similarly. No histologic difference was identified between OMESIS and DORC laser burns in the early period and late samples. Discussion and Conclusion: It will be possible to introduce internationally competent products in the area of retinal laser applications by integration of slit lamp biomicroscopes into OMESIS laser system, implementation of pattern laser, micropulse laser and new applications. This will also bring recognition to our national scientists world wide. Retinal photocoagulation burns by OMESIS laser are morphologically and histologically similar to DORC laser photocoagulation. No complications were observed during photocoagulation by both laser systems. This fact shows effectiveness and reliability of OMESIS laser system. Based on experiments on rabbit eyes, OMESIS laser system seems to be a reliable alternative for retinal photocoagulation.