Romatoid artritli hastalarda signal peptide-cub-egf domain containing protein (SCUBE) 1 ve 3 düzeyi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Signal peptide-cub-egf domain containing protein (SCUBE) 1 ve 3 levels in patients with rheumatoid arthritis and relationship with disease activity
- Tez No: 431717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Romatoid artritli (RA) hastalarda, yeni tanımlanmış bir marker olan plazma signal peptide-CUB-EGF domain-containing protein (SCUBE) 1 ve 3' ün düzeylerinin incelenmesidir. Bu proteinlerin diğer anjiogenez parametreleri ve hastalık aktivitesi ile korelasyonu olup olmadığının araştırılmasıdır. Metod: American Collage of Rheumatology(ACR) 2010 tanı kriterlerine göre RA tanısı olan hastalar ile sağlıklı kontroller çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksleri (VKİ) kaydedildi. Hastaların ayrıntılı öykü ve muayeneleri yapıldı hastalık aktivite skorları (DAS28) hesaplandı. Tüm katılımcıların SCUBE 1-3, Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Matrix metalloproteinaz-9 (MMP-9), İnterlökin -6 (IL-6), CD40L seviyeleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile ölçüldü Bulgular: Çalışmaya 106'sı RA (82 kadın, 24 erkek), 95'i ise sağlıklı kontrolden (64 kadın, 31 erkek) oluşan 201 kişi dahil edildi. Her iki grubun yaş, VKİ ve cinsiyet dağılımları arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose is to study levels of newly identified plasma signal peptide-CUP-EGF domain containing protein (SCUBE) 1and 3 in rheumatoid arthritis (RA) patients. Moreover, to determine whether there exists any correlation between these proteins, other angiogenesis parameters and disease activities. Method: This study covers 106 patients diagnosed with RA associated with 2010 American Collage of Rheumatology (ACR) diagnosis criteria matched with healthy controllers who are equivalent of RA patients in terms of age and gender. All necessary data such as age , gender and body mass index of all participants were recorded. Detailed background information and examination of the patients are recorded and disease activity scores (DAS28) were figured out. The levels of SCUBE 1-3, Vascular Endotedial Groving Factor (VEGF), Matrix metaloproteinaz-9 (MM-9), Interlökin-6 (IL-6), CD40L are evaluated with the method of Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) in both patients and control group. Symptoms: This study covers 201 individuals 106 of whom were diagnosed with RA (82 women, 24 men ) and 95 of them were healthy controllers (64 women, 31 men). Age, body mass index (BMI) and gender distribution of both groups were very similar to one another.