Sekonder akciğer neoplazmlarında metastazektominin sağkalım üzerine etkisi
The effect of metastazektomy on survival ın secondary pulmonary neoplasms
- Tez No: 431718
- Danışmanlar: DOÇ. BEKİR SAMİ KARAPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akciğerin metastatik tümörleri, primer malign tümörlerin sistemik metastazlarının bir parçası olmakla birlikte, sahip olduğu özellikler bakımından ayrı olarak incelenmesi gereken bir konudur. Bu konudki tedavi seçenekleri kemoterapi, radyoterapi, kemoterapi ve radyoterpi kombinasyonları, hormon tedavisi ve cerrahi olarak metstazın çıkarılmasıdır.Pulmoner metastazektomilerin sağkalıma olumlu katkıları olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda sekonder pulmoner neoplazmlarda metastazektominin yeri ve sağkalıma katkısı araştırıldı. Çalışmamıza 2010 ile 2015 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde sekonder pulmoner neoplazm nedeni ile opere edilmiş 29 olgu dahil edildi. Olgular yaş, cinsiyet, primer tümörün histopatolojik tipi, sekonder tümörün evresi ve preoperatif radyolojik bulguları, hastalıksız yaşam süreleri, cerrahi insizyon şekilleri ve rezeksiyonun türü, komplet-inkomplet rezeksiyon sayıları, pre ve postoperatif nodül sayıları , kardiopulmoner değerlendirmeler , sağkalım süreleri açısından değerlendirilmiştir. Olguların 20'si (%69) erkek, 9'u kadın (%31) idi. En küçük yaş 18, en büyük yaş 75 idi.Yaş ortalaması 56 olarak hesaplandı. Tüm olgulra toplamda 38 cerrahi girişim uygulandı. En sık uygulanan cerrahi girişim 24 olguda posterolateral torakotomi idi. İkinci sıklıkla uyguladığımız cerrahi girişim ise 14 olguda Video yardımlı toraks cerrahisi (VATS) idi. Çalışmamızda pulmoner metastazektomi uygulanan olguların 1 yıllık sağkalım %96; 3 yıllık sağkalım %72 ve 5 yıllık sağkalım % 58 olarak hesaplandı. Evre I de ölüm olayı gözlenmedi ve olguların tümü takipte olup 5 yıllık sağkalım oranı %100 olarak hesaplandı. Evre II'de 12 hastadan 3 ü takiplerinde kaybedildiler ve ortalama 5 yıllık sağkalım oranı %75 , evre III'te olgulardan 7' si ilerleyen takiplerinde kaybedildiler ve 5 yıllık sağkalım %50 olarak hesaplandı. Primer tümörün histopatolojik tipine göre en sık (%79,3) karsinom, ikinci sıklıkta sarkom (%17,2) tesbit edildi. Sarkomlarda pulmoner metastazektominin 5 yıllık sağkalım %40, karsinomlarda %73.5 olarak hesaplandı. Karsinomların sarkomlara oranla pulmoner metstazektomiden daha fazla yarar gördüğü tesbit edildi. Sonuç olarak, primer malignitesi kontrol altında olan, ekstra pulmoner bir başka odakta metastazı olmayan sekonder pulmoner neoplazmlı olgularda, metastazektomi ile sağkalıma önemli ölçüde katkı sağlanmaktadır. Bu çalışmada sekonder tümörün evresinin ve primer tümörün histopatolojik tipinin sağkalımı belirleyen esas faktörler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Although metastatic tumors of lung are involved in systemic metastases of primary malignant tumors; they must be individually evaluated due to their specific properties. Treatment options in this condition are chemotherapy, radiotherapy, chemotherapy+radiotherapy combinations, hormone treatment and surgical excision of metastases. It is well known that pulmonary metastasectomies have beneficial effects on survival. In our study, place of metastasectomy in pulmonary neoplasms and its effect on survival were evaluated. A total of 29 case who underwent operation due to secondary pulmonary neoplasm in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery between 2010 and 2015 was enrolled in the study. Cases were evaluated in terms of age, gender, histopathological type of primary tumor, stage of secondary tumor and its preoperative radiological signs, length of life without illness, types of surgical incisions and type of resection, number of complete-incomplete resections, number of pre/postoperative nodules, cardiopulmonary evaluations and length of survival. 20 (69%) and 9 (31%) of cases were male and female; respectively. Youngest case was 18 years old whereas oldest case was 75 years old. Mean age of cases was 56. A total of 38 surgical intervention was performed on all cases. Most common surgical intervention was posterolateral thoracotomy in 24 cases. Second most common surgical procedure was video-assisted thorax surgery (VATS) in 14 cases. 1-year, 3-year and 5-year survival of cases undergone pulmonary metastasectomy were 96%, 72% and 58%; respectively. There was no mortality in Stage I and 5-year survival rate was 100% in this group. 3 of 12 Stage II patients died during follow-ups and 5-year survival rate was 75% in this group. 7 of Stage III patients died during follow-ups and 5-year survival rate was 50% in this group. In terms of histopathologic type of primary tumor, carcinoma (79,3%) and sarcoma (17,2%) were most common tumors. 5-year survival rates with metastasectomy were 40% and 73.5% in sarcomas and carcinomas; respectively. It was observed that pulmonary metastasectomy was more beneficial in carcinomas than sarcomas. In conclusion, metastasectomy significantly improves survival in secondary pulmonary neoplasm cases whose primary malignancy is under control without metastases in any other extrapulmonary area. In this study, it was observed that actual factors determining survival are stage of secondary tumor and histopathological type of primary tumor. KEY WORDS: Secondary pulmonary neoplasm, metastasectomy, survival