KOAH tanılı hastalara verilen sağlık eğitiminin günlük oksijen konsantratörü kullanım sürelerine etkisi
The effect on the daily oxygen concentrator usage time of health education given to patients with copd
  1. Tez No: 431740
  2. Yazar: UĞUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada KOAH tanılı hastalara verilen sağlık eğitiminin günlük oksijen konsantratörü kullanım sürelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Kilis Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik ve Polikliniği'nde Temmuz-Kasım 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul izni alındı. Bununla birlikte çalışmanın yapıldığı kurumdan ve hastalardan da izinler alındı. Hasta sayılarının belirlenmesi için power analizi yapıldı. Katılımcılar basit rastgele örnekleme yöntemiyle müdahale ve kontrol grubuna ayrıldıktan sonra, literatür doğrultusunda ve uzman görüşü alınarak hazırlanan veri formu yüz yüze görüşme yöntemiyle dolduruldu. Çalışmanın başlangıcında hastaların geliş zamanına ait bazı verileri (pH, PaO2, PaCO2, FEV1 ve oksijen satürasyonu) kaydedildi. Müdahale grubundaki hastalara eğitim verildikten sonra araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim kitapçığı verildi. Dört hafta arayla toplam üç kez telefonla aranılarak hastaların uyum problemleri düzeltilmeye çalışıldı. Son görüşmeden sonra her iki gruptaki hastaların veri formları tekrar doldurularak, sonuçlar eski klinik bulgularla karşılaştırıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi, Ki-Kare, Paired t testi, tek yönlü Anova testi, frekans ve yüzde dağılımları kullanıldı. Çalışmanın sonunda kontrol grubuna da eğitim kitapçığı dağıtıldı. Hastaların %65,1'inin daha önceden sigara kullandığı, %95,5'inin OK kullanımı hakkında bilgi almadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to investigate what the effect on the daily oxygen concentrator usage time of health education given to patients with COPD. This study was carried out Kilis State Hospital Clinic and Polyclinic of Pulmonary Diseases in July-November 2015. Ethics committee approval was obtained for conducting the study. However, necessary permission was taken from the institution where the study was conducted and patients. Power analysis was made to determine the number of patients. Participants allocated into intervention and control groups by simple random sampling method and then, data form, in line with the literature and prepared in consultation with experts, were filled by face to face interview. At the beginning of the study, some data (pH, PaO2, PaCO2, FEV1, oxygen saturation) for the arrival time of the patients were recorded. After patients in the intervention group were educated, educational booklet prepared by the researcher was given. Adaptations problem of patients were corrected the four-week intervals a total of three times by calling. After the last meeting, data forms of patients in both groups were filled again; the results were compared with previous clinical findings. Student t test, chi-square, paired t test, One-Way Anova test, frequency and percentage distributions were used in evaluation of the data. Control group were given educational booklet at the end of the study. 65.1% of patients was determined that use previously smoking; 95.5% of patients was determined no get information about the use of OC.