KOAH tanılı hastalara Role-Play yöntemi ile verilen eğitimin ilaç uyum durumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of training given to patients diagnosed with COPD using the Role-Play method on their medication compliance
- Tez No: 885251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada KOAH tanılı hastalara role-play yöntemi ile verilen eğitimin hastaların ilaç uyum durumlarına olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma müdahale olarak uygulanacak olan eğitim içeriğinin hazırlandıktan sonra Ankara'da bir eğitim araştırma hastanesinin göğüs hastalıkları servislerinde yatmakta olan hastalara ön test-müdahale-son test düzeninde gerçekleştirilmiştir. 44 hasta ile çalışma sonuçlandırılmıştır. Veriler“Hasta Tanıma Formu”,“İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği”,“Dispne-12 Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Hasta Tanıma Formu ile birlikte ölçeklerin ön testleri uygulanan hastalara müdahale uygulanmıştır. Role play yöntemi ile uygulanan eğitim müdahalesi sonrası 5-7 gün sonra son testler uygulanarak müdahalenin etkinliği izlenmiştir. Verilerin analizi SPSS programında yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin çoğunluğu 56-65 yaş aralığında ve erkektir. Katılımcıların %45.5'i bir yıl önce KOAH tanısı almıştır ve %50' si hastalığın ikinci evresindedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of education given to patients with COPD using the role-play method on their medication compliance. The study was carried out in a pre-test-intervention-post-test design for patients hospitalized in the chest disease wards of a training and research hospital in Ankara after the preparation of the educational content to be applied as an intervention. The study was finalized with 44 patients. Data were collected using the“Patient Identification Form”,“Medical Adherence Report Scale”and“Dyspnea-12 Scale”. The intervention was applied to the patients who were pretested with the Patient Recognition Form and the scales. After the educational intervention was applied with the role-play method, post-tests were applied 5-7 days later, and the effectiveness of the intervention was monitored. Data were analyzed using the SPSS program. The majority of the individuals participating in the study were between 56-65 years old and male. 45.5% of the participants were diagnosed with COPD one year ago, and 50% were in the second stage of the disease.