Ratlarda cerulein ile oluşturulan akut pankreatitte chrysin'in pankreatoprotektif ve antioksidan etkileri
- Tez No: 431753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ALPTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pankreas, insanlarda sindirim enzimleri salgılayan bir organdır. Çeşitli nedenlerden dolayı bu bezde akut pankreatit diye adlandırılan inflamatuar bir süreç oluşabilir ve hayatı tehdit edebilen istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında safra kesesi taşları, alkol, travma, duktal tıkanıklıklar, enfeksiyon, metabolik bozukluklar ve iskemi bulunmaktadır. Akut pankreatit tanısı fizik muayene, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ve çeşitli biyokimyasal tetkiklerle koyulur. Sebebi ne olursa olsun ortaya çıkan bu durum hastanede yatırılarak sıvı, analjezik ve antibiyotik verilerek tedavi edilmeye çalışılır. Bu hastalık tedavi edilmesine rağmen tekrarlayabilir ve ilerleyen dönemlerde pankreas bezinde psödokist, nekroz gibi yan etkiler, organ yetmezlikleri ve ölüm gerçekleşebilir. Bu hastalık nedeniyle sürekli hastanede yatış ve tedavi denemeleri nedeniyle tedavi maliyetleri artar. Ayrıca hastaların tekrarlayan bu süreç nedeniyle hayat kaliteleri belirgin şekilde azalır. Literatürde akut pankreatit ile ilgili yapılan çalışmalarda hastalığın önlenmesi, sıklığının azaltılması veya oluşan akut pankreatit durumunun tedavisi üzerinde durulmuştur. Hastalığın medikal tedavi ile etkin şekilde gerilemesini sağlamak amacıyla standart sıvı, antibiyotik ve analjezik tedavilerinin yanı sıra etkili yeni maddeler de kullanılabilir. Chrysin, mavi tutku çiçeği gibi birçok bitkide ve balda bulunan doğal bir maddedir. Literatürde chrysinin birçok etkisi tanımlanmıştır ve çeşitli deneysel çalışmalar ile bu etkilerin olası klinik kullanımları araştırılmıştır. Bunlar antineoplastik, antiinflamatuar, antioksidan, antihipertansif, hepatoprotektif gibi etkilerdir. Fakat chrysinin antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerinin pankreas üzerine olası pozitif etkileri üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile akut pankreatit tedavisinde oral yolla beslenme ile alınan chrysinin tedaviye olan etkisi araştırıldı. Çalışmada elde edilen sonuçlarla, akut pankreatit tedavisinde oral olarak chrysin verilmesinin akut pankreatitin şiddetini azalttığı ve tedavide etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreas is an organ that secretes digestive enzymes in humans. Because of several reasons, an inflammatory condition that is called acute pancreatitis may ocur and can cause unintended consequences and may be life-threatening. These causes include cholelithiasis, alcohol, trauma, ductal obstructions, infections, metabolic disorders and ischemia. Acute pancreatitis is diagnosed with physical examination, computerized tomography and several biochemical tests. Whatever the reason, this situation is treated by fluid and electrolyte therapy, painkillers and antibiotics with hospitalization. This disease can recur, despite treatment side-effects, even multi-organ failure and death may occur. Ttreatment costs increase due to continuous hospitalization and treatment trials due to illness. In addition, due to repetitive processes, the quality of life of patients significantly reduces. In literature, there are studies about prevention, reducing the frequency of disease or healing the disease. In addition to standard medical treatment, new metarials can be used for better results. Chrysin is a natural substance that can be found in many flowers and honey. Many effects of chrysin has been identified with various experimental studies and possible clinical uses has been investigated. Some of these effects are; antineoplastic, anti-inflammatory, antioxidant, antihypertensive and hepatoprotective effects. Chrysin has potential positive effects on pancreas because of the antioxidant and anti-inflammatory properties, but there is no study about pancreatic effects. In this study the effects of orally taken chrysin will be investigated in the treatment of acute pancreatitis. Our study's results show tahat orally taken chrysin has positive effects on the threatment of acute pancreatitis.