Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan akut pankreatitte serum human epididymis protein 4(HE4) düzeyinin incelenmesi
Investigation of serum human epididymitis protein 4 (HE4) level in rats withexperimental acute pancreatitis
- Tez No: 634050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ Bu çalışmada, ratlarda cerulein ile doza bağımlı olarak oluşturulan deneysel akut pankreatitte Human Epididimis Protein-4 (HE4)'ün serum düzeyinin artıp artmadığını göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmada 24 adet erkek Sprague-Dawley sıçan 4 gruba randomize olarak ayrıldı. Kontrol; salin verilen grup, Grup 1; toplamda 80 µg/kg dozunda Cerulein verilip pankreatit yapılan grup, Grup 2; toplamda 120 µg/kg dozunda Cerulein verilip pankreatit yapılan grup, Grup 3; toplamda 160 µg/kg dozunda Cerulein verilip pankreatit yapılan grup. Son salin ve cerulein dozundan 12 saat sonra sıçanlara genel anestezi uygulanarak cerrahi müdahale ile pankreas dokusu çıkarıldı. Pankreas hasarını göstermek için doku örnekleri hematoksilen eozin ile boyanarak ışık mikroskobunda değerlendirildi. İntrakardiyak olarak alınan kan örneklerinden amilaz, lipaz, serum HE4, ALT ve AST düzeyleri çalışıldı. BULGULAR Çalışma grupları arasında ödem, asiner nekroz, yağ nekrozu ve perivasküler inflamasyon puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Tüm histopatolojik bulguların derecesi kontrol grubunda en düşük iken, enjekte edilen cerulein miktarı arttıkça pankreas parankim hasarı artmaktadır. Çalışma grupları arasında ALT, AST, HE4 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yok iken; amilaz ve lipaz değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Kontrol grubunun lipaz değeri, 2. ve 3. Grubun lipaz değerinden anlamlı olarak daha düşüktür. Kontrol grubunun amilaz değeri ise diğer tüm gruplardan anlamlı olarak daha düşüktür. En yüksek HE4 değeri 104 pmol/L ile histopatolojik olarak pankreatit şiddetinin hafif düzeyde olduğu 1. Grupta ölçüldü. SONUÇ Bu çalışma sonucunda hafif şiddetli pankreatitte HE4 değerinin yüksek olduğu fakat pankreatit şiddetiyle HE4 yüksekliğinin korelasyonunun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In the present study, we aimed to show whether the serum level of Human Epididymitis Protein-4 (HE4) increases in rats with experimental acute pancreatitis created by cerulein. MATERIAL AND METHOD In this study, 24 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups. These groups are as follows; Control; the group treated with saline, Group 1; pancreatitis group created with cerulein at a total dose of 80 µg / kg, Group 2; pancreatitis group created with cerulein at a total dose of 120 µg / kg, Group 3; pancreatitis group created with cerulein at a total dose of 160 µg / kg. At the 12th hour of the last saline or cerulein dose, the pancreatic tissues of the rats were surgically removed under general anesthesia. Tissue samples were stained with hematoxylin-eosin to show pancreatic damage and evaluated under a light microscope. Amylase, lipase, serum HE4, ALT, and AST levels were studied in intracardiac blood samples. RESULTS There were statistically significant differences between edema, acinar necrosis, fat necrosis, and perivascular inflammation scores among the study groups. While the degree of all histopathological findings is lowest in the control group, pancreatic parenchyma damage increases as the amount of injected cerulein increases. There was no statistically significant difference between ALT, AST, HE4 values between study groups. On the other hand, there was a statistically significant difference between amylase and lipase values. The lipase value of the control group was significantly lower than the lipase value of the 2nd and 3rd groups. The amylase value of the control group was significantly lower than all other groups. The highest HE4 value was measured as 104 pmol/L in the 1st pancreatitis group, where the severity of pancreatitis was mild. CONCLUSION In the present study, it concluded that the HE4 value increased in the case of mild pancreatitis, but there is no correlation between the severity of pancreatitis and HE4 value.