Curcuminin kırık iyileşmesi üzerine etkisinin ratlarda incelenmesi
The effect of curcumin on femur fracture healing in a rat model
  1. Tez No: 431760
  2. Yazar: SELİM SAFALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN KEREM AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Travma halen kırıkların en sık nedenidir. Tüm dünyada işgücü kaybının en büyük nedenlerindendir .Amerıkada yapılan arastırmalara göre kırıların yüzde onluk kısmında geç kaynama ve kaynamama olmaktadır. Kırık iyileşmesinin hızlanması için halen bir çok çalışma yapılmaktadır. Kırık iyileşmesinin hızlandırılması Vazodilatatörlerin ve antioksidanların kırık iyileşmesi üzerine etkileri hakkında çeşitli yayınlar mevcuttur. Yine Curcumin' in iskemik hasarları sınırladığı hakkında çok çeşitli yayınlar mevcuttur. Curcuminin antienflamatuar, antioksidan ,antiaging etkileri olduğu bilinmektedir. Antimikrobial (89,90,78,66), antioksidan (29,90), antiinflamatuar (43,51), yara iyileştirici (52), antimutajenik (74), antikarsinojenik (41,79,81,83,85,86,87,88), antimetaztatik (56,55), nöro koruyucu (60,59,147), angiogenezisi düzenleyici (62,73) birçok özelliği ispatlanılmış olup dozaşımında toksik özellik göstermeyen (77,76,75) doğal bir maddedir. Bu çalışmada curcumin in kırık iyileşmesi üzerine olumlu etkisi olabileceği bu yüzden de rat femur kırık modelinde kırık iyileşmesi üzerine etkisi araştırılmak istenmiştir. Araştırma sonucunda curcumin isimli maddenin kırık iyileşmesini arttırıcı etkisi olduğu gösterildiği takdirde gelecekte kırık iyileşmesini medikal olarak artıran bir ilacın temelleri atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Trauma is currently the most common cause of fractures and One of the biggest causes loss of labor all over the World. According to researches in America, ten percentage of fractures heals late. Still a lot of work is being done for the acceleration of fracture healing. There are many researches about acceration of fracture healing and Fracture healing of vasodilators and antioxidants. Again Curcumin 's wide variety of publications are available on the ischemic damage limits. This is known that curcumin affects anti-inflammatory, antioxidant, antiaging. This study was aimed to investigate the effects of curcumin may be positive in fracture healing and The effect on fracture healing in rats femoral fracture model. If The results of curcumin fracture healing enhancing agents is demonstrated to have an effect, the foundations of a drug that improves fracture healing in the future will be taken as medical.